Soğuk Savaş sonrası Balkan sorununda başat aktörlerin politikaları: AB, ABD, Türkiye ve Rusya
The main actors' policies in the Balkans' problem after the Cold War: EU, USA, Turkey and Russia
- Tez No: 399397
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Balkanlar, Batı ve Orta Avrupa ile Ortadoğu arasında bir köprü teşkil etmektedir. Ulaşım ve ticaret yollarının geçiş güzergahında bulunan önemli bir yarımadadır. Karadeniz ve Ege Denizi ile birlikte orta ve doğu Akdeniz'i kontrol edebilen coğrafi konumu nedeni ile stratejik bir öneme sahiptir. Balkanlar, Doğu bloğunun çökmesinden sonra değer kazanan Hazar Bölgesi enerji kaynaklarının dünya pazarlarına taşınmasında ciddi bir rol kazanmıştır. Dolayısıyla Balkanlar bölgesel küresel güçlerin rekabet alanına dönüşmüştür. Balkanların istikrarlığını ve güvenliğini kazandırabilmek için AB, ABD, Türkiye ve Rusya aynı anda değişik yaptırımlarla etkinliğini göstermişlerdir. Fakat izlenen politikaların altında başka nedenler yatıp yatmadığı ve yapılan çalışmaların Balkan sorunlarını yok edecek kapasitede olup olmadığı analiz edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, enerji sorunu dikkate alınmadan, NATO, ABD ve AB politikalarının anlaşılması ve çatışmasının kavranmasının olanaksız olduğu öne sürülmüştür. Tezin kapsam boyunca, ilk bölümde Balkanlar'ın jeopolitik yapısı, ekonomisi ve tarihsel gelişimine değinecektir. İkinci bölümde soğuk savaş sonrası küresel ve bölgesel güçlerin balkanlara yönelik izledikleri politikaları incelenecektir. Bunların kapsamında üçüncü bölümde rekabet bölge olarak Balkanlar üzerinde sonuclara varacağız ve ileriye dönük tahminlerde bulunacağım.
Özet (Çeviri)
Balkans represents a bridge connecting the Western and Middle Europe to the Middle East. The peninsula is an important point where the transit route of transportation and commerce came through. Due to geographical location It has a strategic importance able to control Black Sea and the Aegean Sea with the central and eastern Mediterranean. Balkans after the collapse of the Eastern bloc and winning value of the Caspian Region has earned a serious role in transportation of energy sources to world markets. Therefore Balkans has become regional and global powers competition area. In order to give Balkans stability and security , EU, USA, Turkey and Russia making various sanctions at the same time have shown their efficiency. However, if there are other reasons hidden behind the followed policies and if the work done will be at the capacity to eliminate the Balkan conflicts are some of the issues that have been tried to analyze. In addition, It has been suggested that it will be impossible understanding the NATO, U.S. and EU policies and their conflict without taking into consideration the energy problem. For the scope of the thesis in the first chapter, will be mentioned the geopolitical structure of the Balkans and its historical and economical development. The second part will examine global and regional powers' policies towards the Balkans after the cold war. In the third part we will try to give results and make forecasts forward to the issue of Balkans as a competition region