İnşacı kuram çerçevesinde Türkiye'nin yakın dönem güvenlik politikasında tarih, kültür ve kimliğin rolü: 1998 - 2012
The role of history, culture and identity in Turkey's recent national security policy in the context of constructivist theory: 1998 - 2012
  1. Tez No: 399398
  2. Yazar: EMRE OZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu tez, Türkiye'nin ulusal güvenlik politikasında yakın dönemde yaşanan değişimi konu edinmektedir. Uluslararası ilişkiler literatürünün genellikle dış politika konuları üzerinden ele aldığı bu değişim ulusal güvenlik politikaları açısından değerlendirilerek daha geniş bir açıklama sunulmak istenmiştir. Türkiye'de dış politikadaki sorunlu alanlar kadar bazı önemli iç siyasal sorunların da güvenlik politikası kapsamında değerlendirilmesi, Türkiye'nin hem iç hem de dış politikadaki değişiminin ulusal güvenlik kavramı üzerinden açıklanmasını mümkün hale getirmektedir. Tezde inşacı bir yaklaşım benimsenmiştir. İnşacı yaklaşımların en belirgin özelliklerinden biri kimlik çözümlemelerine ve kimliğin dış politika ve güvenlik politikası alanlarında oynadığı role önem vermeleridir. Kültürel/kurumsal yapı ile tarihsel çözümlemenin önemi de inşacı yaklaşımların öne çıkardıkları bir diğer unsurdur. Türkiye'nin ulusal güvenlik politikasındaki değişimin tarih, kültür ve kimlik kavramları aracılığı ile tartışılması güvenliğin askeri/stratejik boyutlarının yanı sıra toplumsal ve siyasal boyutlarının da ele alınmasını gerektirmiştir. Bu sayede Türkiye'nin yakın dönemde geçirdiği değişim çok boyutlu ve kapsamlı bir şekilde tartışılmıştır. Bu tartışmada Türkiye'nin devlet kimliğinde ve güvenlik kültüründe en belirleyici iki ilkenin Batıcılık ve statükoculuk olduğu ortaya konulmuş ve bu ilkelerde önemli değişimler yaşanmakla birlikte sürekliliğin de gözlendiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the changes in Turkey's recent security policy. International relations literature usually deals with these changes from a foreign policy percpective. This thesis deals with these changes from a security policy percpective and tries to provide more detailed explanation. In Turkey, some of the major internal political problems are concidered as a security issue. Therefore, Turkey's both domestic and foreign policy transformation can be studied in the context of security policy. The constructivist approach has been adopted in this thesis. Constructivist approach attaches great importance to identity analysis, the role of identity in foreign and security policy, cultural/institutional structure and the historical analysis. Discussing the Turkey's changing national security policy through the concepts of history, culture and identity requires to be addressed to social and political dimensions of security as well as military and strategic dimensions. In this way, Turkey's recent transformation has been discussed in a comprehensive and multi-dimensional manner. In this discussion, Westernism and status quo has been found to be two of the most decisive principles of the state identity and the security culture. Although continuity is observed in these principles, there have been important changes in Turkey's traditional security policies.