Kriz yönetiminde sosyal medyanın kullanımı üzerine bir analiz: Taksim Gezi Parkı olayları örneği
An analysis on the usage of social media in crisis management: Taksim Gezi Parkı case
- Tez No: 399399
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sosyal medyanın ortaya çıkışıyla birlikte iletişim etkileşimli bir hale gelmiş, mesajların iletimi ve güncellenmesi hız kazanmıştır. Hedef kitleye anında erişime olanak veren bu araç kriz yönetiminin iletişim boyutunda da yer almaya başlamıştır. Bu çalışmada Sosyal Medya'nın krizi yönetirken nasıl kullanıldığı örnek olay“Taksim Gezi Parkı Olayları”üzerinden ortaya koyulmuştur. Gezi Parkı Olayları sürecinin 27 Mayıs 2013'te başlayan ve 28 Haziran 2013'e kadar süren ilk bir aylık dönemindeki twitter paylaşımları oyun teorisi bağlamında ele alınmıştır. Oyun teorisinde kazancını en iyilemeye ya da kaybını en aza indirmeye çalışan oyuncular vardır. Oyuncular bu amaçla en iyi stratejileri belirleyip hamle yaparlar. Gezi Parkı Olayları örneğinde, krizin tarafları oyun teorisinde olduğu gibi birer oyuncu olarak ele alınmıştır. Krizin her iki tarafının yaptığı twitter paylaşımları oyun teorisi açısından incelenmiştir. Hükümet tarafının tweetleri ağırlıklı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi twitter sayfasından, Gezi Parkı protestocularının tweetleri ise“Diren Gezi Parkı”twitter sayfasından alınmıştır. Her iki tarafın attığı tweetlerin de hangi stratejilere yönelik olduğu tek tek ele alınmıştır. Bir ay boyunca oyuncuların karşılıklı olarak yaptığı hamleler sırasıyla verilerek kriz on altı hamlede çözümlenmiştir. Sosyal medya, kriz yönetimi ve oyun teorisi ilk defa bu tezde bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the social media, communication has become interactive mode and delivering and updating messages have become faster. This tool which enables immediate interaction with the target audience has also started to take place in the communication dimension of crisis management. This study analyzes crisis management and how social media was used during Taksim Gezi Parkı Protests. Twitter posts in the first month of the protests between 27 May 2013 and 28 June 2013 are analyzed in the context of game theory. There are players who try to minimize or maximize their income in the game theory. For this purpose, players attack with their best strategy. In Gezi Parkı case, the sides of the crisis are handled as players of the game theory. Twitter posts of both sides are analyzed in the context of game theory. Mainly, the government's tweets are taken from Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan's official twitter page and the protester's tweets are taken from "Diren Gezi Parkı' twitter page. Also, each side's tweets are analyzed according to different strategies one by one. The crisis is resolved in sixteen steps by analyzing the players' attacks during a month. Social media, crisis management, and game theory have been combined for the first time in the thesis.