Compliance and negotiation: The role of Turkish Diyanet in the production of Friday Khutbas
Rıza ve müzakere: Cuma Hutbelerinin yazımında Diyanet'in rolü
  1. Tez No: 399452
  2. Yazar: MUHAMMET HABİB SAÇMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hutbeler yoluyla camilerde her hafta yaklaşık yirmi milyon erkeğe hitap edilebildiği için Cuma hutbeleri Türkiye?de halka ulaşmak için önemli aygıtlardır, Bu hutbeler her şehirde ayrı hutbe komisyonlarında Diyanet İşleri Başkanlığı memurları tarafından yazılır ve Cuma namazlarında okunmak üzere imamlara dağıtılır. Hutbelerin dini metinler olması ve halkın gözünde mukaddes bir metnin aktarıcıları tarafından sunuluyor olması sebebiyle, Cuma hutbeleri insanların kalplerine ve zihinlerine hitap ederek onlar üzerinde büyük tesire sahiptir. Devleti ve halkı, Diyanet?in konumunu, hedefini, söylemini ve aktivitelerini belirleyen ve şekillendiren ana aktörler olarak görüyorum. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa AK Parti hükümeti ile birlikte, din ve milliyetçilik anlayışlarında hükümet ve yerleşik devlet ideolojisi arasında bir kırılma olduğu için, bu belirleme ve şekillendirmede AK Parti hükümetini de devlet içinde farklı bir aktör olarak alıyorum. Bu tezin argümanı Cuma hutbelerini yazan gerçek aktörler olarak gözüken hutbe komisyonundaki memurların çoğunlukla pasif aktörler oldukları ve hutbe yazımında devletin, hükümetin ve toplumun emir ve taleplerine uymak, bu aktörlerle karşılaşmamak ve çatışmamak için oto-sansür uyguladıklarıdır. Tezimi daha ayrıntılı ifade etmek için, hutbe üretimi sürecinde Diyanet memurları tarafından bu aktörlerin taleplerine karşı durmak için alınan çeşitli inisiyatiflerin sınırlarını da göstereceğim.
Özet (Çeviri)
Friday khutbas are important instruments for reaching the public in Turkey, since approximately twenty million men could be addressed through the khutbas in the mosques every week. These khutbas are written by officials of the Directorate of Religious Affairs in the khutba committees in each city separately and distributed to imams to be delivered during Friday prayers. Due to the fact that these khutbas are religious texts and presented by the translators of a holy text in the eyes of the public, Friday khutbas have great influence on people through appealing to their hearts and minds. I consider the state and society to be the main actors that determine and shape the position, aim, discourse, and activities of the Diyanet. With the AK Parti government, for the first time in the history of Turkish Republic there has been a cleavage between the government and established state ideology in the understandings of religion and nationalism. Because of this, I take the AK Parti government as another agent within the state in this determination and shaping. The argument of this thesis is that the officials in the khutba committee, who seem to be the real actors writing Friday khutbas are mostly passive agents and employ self-censorship in the process of khutba writing to comply with the orders and demands of the state, government, and society and to abstain from confrontation and conflict with these actors. To elaborate my thesis, I shall also present the boundaries of various kinds of initiatives taken by the Diyanet officials in the process of khutba production to stand against the demands of these actors.