Hemşehri dernekleri ve siyasal katılım: Mersin örneği
Hometown associations and political participation: Mersin case
  1. Tez No: 399489
  2. Yazar: ELİF BİLGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, 1970'lerin sonlarından itibaren Mersin ilinde yaşanan yoğun göç süreciyle il merkezinde ortaya çıkan hemşehri dernekleri ve bunun siyasal katılıma yansıması incelenmektedir. Özellikle 1980 yılından sonra Mersin'e yapılan göçün giderek artmasıyla şehirde yaygınlaşan hemşehri derneklerinin, şehrin siyasal katılımını ne yönde etkilediği araştırılmaktadır. Mersin özellikle 1980'li yıllarda artan göçle ciddi bir sosyal değişim süreci geçirmiştir. Bu da hem siyasal hem de günlük toplumsal hayata yansımıştır. Sonuçta Mersin'e yapılan göç; şehrin sosyal yapısını değiştirmekte dolayısıyla halkın siyasi tercih ve tutumlarının da değişmesine neden olmakta, yapılan seçimlerde partiler arası rekabeti, politik dengeleri ve siyasal katılımı etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines, intensive migration processes occurring in the city center of hometown associations and their impact on political participation in Mersin province since the late 1970s. Especially after 1980, the city of Mersin on increasing the widespread migration of hometown associations, what influenced the city's political participation are being investigated. Mersin, especially with rising immigration in the 1980s, has undergone a significant process of social change. This was reflected in both political and social life log. As a result of the migrations of Mersin; change the social structure of the city due to the change in people's political preferences and attitudes cause, inter-party competition in elections, political participation and political stability are affected.