İş güvencesi memnuniyeti ve çeşitli değişkenlerin işten ayrılma niyetine etkilerinin lojistik regresyon analizi ile incelenmesi
Examining the effects of job security satisfaction and various variables on intention to leave by logistic regression analysis
- Tez No: 399509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE RÜYA EHTİYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde yaşanan ekonomik krizler, küreselleşme, hızla artan rekabet ve teknolojik yenilikler birçok işyerinin kapanmasına ve çok sayıda çalışanın işsiz kalmasına neden olmuştur. Tüm bu gelişmeler sebebiyle oluşan belirsizlik ortamı çalışan ve işveren ilişkilerine de yansımış ve iş güvencesi konusunu daha da önemli bir konu haline getirmiştir. Tez çalışması kapsamında gerçekleştirilen araştırmanın temel amacı otel işletmeleri bağlamında çalışanların iş güvencesi memnuniyetini ölçmek ve bu memnuniyetin örgütsel bağlılık, iş doyumu, iş stresi ve işten ayrılma niyeti ile olan ilişkilerini ortaya koymak ve bu veriler ışığında çalışmanın hipotezlerini test etmektir. Araştırma verileri, Antalya ilinin Kundu beldesindeki beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 477 denekten elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, çalışanların iş güvencelerinden memnuniyetleri ile örgütsel bağlılıkları ve iş doyumları arasında pozitif, iş stresi ve işten ayrılma niyetleri arasında negatif yönlü ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca, çalışanların iş güvencesi memnuniyeti, iş doyumu, örgütsel bağlılık, iş stresi ve işten ayrılma niyetlerinde demografik değişkenler açısından da farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışmanın ana hipotezini test etmek için yapılan lojistik regresyon analizi sonucunda; kadın, bekâr ve çalışan pozisyonunda çalışanların işten ayrılma niyetlerinin daha yüksek olduğu tespit edilirken; örgütüne bağlı, iş güvencesinden memnun, iş doyumu yüksek, evli, ilköğretim mezunu ve 0-1000 TL arası geliri olan çalışanların ise işten ayrılma niyetlerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular ve değerlendirmeler ışığında çalışmanın alanyazına yaptığı katkı tartışılmış ve bundan sonra yapılacak çalışmalara ışık tutabilecek bir takım öneriler geliştirilerek iş hayatındaki yöneticilerin araştırma sonuçlarından nasıl yararlanabilecekleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's economical crises, globalization, rapidly increasing competition, and technological developments cause many businesses to close shop and many employees become unemployed. The uncertainty in the market due to all these developments has reflected on the relationship of employee and employer, and job security became a major concern. The main purpose of the study within the scope of dissertation is to measure job security satisfaction of the employees of hotel establishments, to determine the relation of this satisfaction with organizational commitment, job satisfaction, job stress and the intention to quit, and to test hypotheses of the study in the light of these findings. Data of the study has been gathered from 477 employees of five-star hotels in Antalya/Kundu. The results of the analyses suggest that there are positive relations between employees' job security satisfaction and their organizational commitment, and negative relations between job stress and their intentions to quit. In addition, variances in terms of demographic variables have been detected in job security satisfaction, job satisfaction, organizational commitment, job stress and intentions to quit. The result of logistic regression analysis conducted in order to test the main hypothesis of the study suggests that female and single employees have much higher levels of intention to quit while married employees graduated from primary school who are committed to their organization, satisfied in terms of job security with high job satisfaction and income at the level of 0-1000 TL have low levels of intention to quit. The contribution of the study to the literature has been discussed in the light of the findings and evaluations conducted within the scope of the study, and certain suggestions have been made to shed a light upon future studies; furthermore, ways for managers in the business to use the results of the study have been explained.