Türk kamu yönetiminde yolsuzlukla mücadelede hukuki ve idari düzenlemelerin etkisi
Legal and administrative of arrangements within the process of fighting against corruption in public administration in Turkey
- Tez No: 264693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada yolsuzluk konusu Türk kamu yönetimi içerisinde ele alınmıştır. En eski yozlaşma türü olan yolsuzluğun kamu yönetimi içerisindeki nedenleri, etkileri ve mücadele edilmesi için gerçekleştirilen çözüm yollarına değinilmiştir. Yolsuzluğun karşıt uygulaması olan etik davranışlar incelenmiş ve yolsuzluğun önlenmesinde etik davranışların büyük etkisine değinilmiştir. Gerçekleştirilen yolsuzlukların sadece kamu görevlilerinin ahlaki ve vicdani eksikliklerinden değil, ülkemizde varolan yönetim yapısının ve uygulamalarının doğal sonucu olduğundan bahsedilmiştir.Yolsuzluk ve etik incelenirken Türk kamu yönetiminde uygulanan yönetim yapısının eksik ve yanlış tarafları da inceleme altına alınmış, hukuki düzenlemelerin kamu görevlileri üzerindeki etkisine değinilmiş ve denetim mekanizmalarının işlerliği üzerinde durulmuştur.Çalışmada, hukuki ve idari düzenlemelerin yolsuzluğun önlenmesinde ne derece etkin rollerinin olduğu sonucu ortaya konulmuş ve yolsuzlukların azaltılmasında bu düzenlemelere çeşitli ilaveler yapılarak eksikliklerinin giderilmesi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study had been taken about corruption which is the kind of oldest degenerations in Turkish public administration. Corruption had been mentioned about causes, effects and fighting for solutions ways. Ethic acts which are opposite of corruption had been gone into and this study had been mentioned about big effects of ethic acts for preventing of corruption. The became way of corruption had been mentioned not only public officials?s moral and conscience absences but also structure of management and put into practise.Eıther corruption and ethic had been went into in same time or defective and false side structure of management of Turkish public administration . In addition this study had been of mentioned legal arrangements of effect on public officials and auditing control processing.The result in this study, legal and administrative of arrangements showed how to effects the way corruption of prevention and ıt had been determined to reduce of corruption in order to make some supplements all defectives must be disappear.