LGBT bireylerin stigma yaşantıları ve eşit yurttaşlık talepleri
Stigma - related experiences of LGBT individuals and their demands of citizenship rights
- Tez No: 399528
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÖZTUNALI KAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada, farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine sahip lezbiyen, gay, biseksüel ve trans bireylerin, ailede, okulda, çalışma yaşamında, sağlık ve adalete erişimlerinde, siyasal ve kamusal alanda yaşantıladıkları stigmatize tutum ve davranışlar ve eşit yurttaşlık talepleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında 16 LGBT bireyle derinlemesine görüşme yapılmıştır. Araştırmada şu varsayımlar test edilmiştir: LGBT bireyler toplumun her alanında şiddete maruz kalmaktadır, Ayrımcılık ve şiddet toplumsal kurumlar aracılığıyla uygulanmaktadır, Ailenin korumacı, geliştirici, rahatlatıcı niteliği yerine karanlık yüzü ortaya çıkmaktadır, LGBT bireyler insan hakları ihlallerine maruz kalmaktadır ve LGBT bireyler eşit yurttaşlık hakları talep etmektedir. Araştırma sonucunda varsayımlar doğrulanmıştır. LGBT yurttaşların en çok talep ettikleri hakların ise“Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ibaresinin Anayasa'da yer alması”,“Aile kurma hakkı”ve“Eşitlik ve ayrımcılığa uğramama hakkı”olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, life of LGBT individuals is studied especially the fact that it is stigmatized by society. LGBT individuals has to deal with lots of difficulties in many areas of daily life such as family, school, work, politics, justice, healt care, political life and public space. As a result of those problems, they claim equal rights as others and this demand is also studied in this thesis. 16 LGBT individuals has been studied by in-depth interviews. The following assumptions were tested in this study by qualitative research methods: 1) LGBT people are exposed to stigma and physical force in society 2) Stigma an physical force has been applied by social institutions 3) Although family supports family members in any kind of matter, it is not the case in transgender abuse and stigma 4) LGBT people are exposed to breach of human rights 5) LGBT people claim equality Our assumptions were proved. Most requested rights by order: Transgender (LGBT) people enjoy the constitutional rights of equality, privacy and personal autonomy, and freedom of expression and association * Legal gender recognition has to be protected by the Constitution * Civil partnership rights *