Anti - damping uygulamalarının makro ekonomik belirleyicileri: Türkiye örneği
Macroeconomic determinants of anti - dumping implementations: The case of turkey
- Tez No: 399538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TÜRKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
GATT/DTÖ tarafından konulan Anti Damping Kodu birçok ülke tarafından uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Türkiye ise bu uluslararası ticaret politikası aracını 1989 yılından beri kullanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki anti-damping uygulamalarının belirleyicilerini incelemektir. Bu amaçla çalışmada bir ekonometrik model kurulmuş ve bu model Negatif Binomial Regresyon metodu kullanılarak tahmin edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, yurtiçi ve yurtdışı ekonomik faaliyetlerin (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) ve ithalat artış hızının istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Sonuçlar makroekonomik değişkenlerin anti-damping kararlarını etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, anti-dampingin adil uluslararası ticareti sağlamaktan ziyade, dış ticaretten korunmak için kullanılan bir araç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Anti Dumping Code of GATT/WTO has been widely used by many countries for years. Turkey has also been using this international trade policy instrument since 1989. The purpose of this study is to investigate macroeconomic determinants of anti-dumping implementations in Turkey between 2003-2013. For this purpose, an econometric model is established and estimated in the paper. The model was estimated using negative binomial regression model. As a result of the study, domestic and foreign economic activity (Gross Domestic Product) and import growth rate are found to be statistically significant variables. The results suggest that macroeconomic variables affect anti-dumping decisions in Turkey. Hence, it can be thought that anti-dumping is utilized for protection from international trade instead of establishing fair trade.