Türkiye anti-damping uygulamalarının Çin'in ihracatına olan etkilerinin teorik ve ampirik analizi (2000-2006 dönemi)
Theoretical and empirical analysis on the effects of Turkey's anti-dumping practices on China's export (2000-2006 period)
- Tez No: 644705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KARAYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, İşletme, Econometrics, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Uluslararası ticaretin gelişmesiyle birlikte, iç pazardaki adil rekabeti sağlamak ve yerli üretimi korumak için bir dizi ticari koruma yöntemleri geliştirilmiştir. Anti-damping de bunlardan biridir. Geçmişte daha çok gelişmiş ülkeler tarafından kullanılan bir yöntem olsa da, günümüzde anti-damping çok sürekli ve geniş kullanılan bir yöntemdir. Türkiye dünyadaki anti-damping önlemini en çok kullanan 10 ülke listesindedir. Türkiye ve Çin ticareti 1990'lı yıllardan sonra gelişmeye devam ederken, belirli sebeplerden dolayi Türkiye Çin'den ihraç edilen ürünlere yönelik birçok anti-damping soruşturması başlatmıştır. Bu tez Türkiye anti-damping önlemlerinin, Çinli ihracat şirketleri üzerindeki etkisini teorik ve ampirik olarak incelemektedir. Ampirik analizde esas olarak Dünya Bankası'nın anti-damping veri tabanı ve Çin'in Gümrük İthalat ve İhracat Veritabanı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları şunlardır: (1) Türkiye anti-damping önlemleri Çin'in ihracatı üzerinde belirli bir engelleyici etkiye sahiptir, bu da esas olarak düşük verimli şirketlerin pazardan çekilmesinden kaynaklanmaktadır; (2) yüksek verimli şirketler, Ticaret şirketleri ve çok ürünlü şirketler, Türkiye anti-dampingine maruz kaldıktan sonra piyasadan kolayca çekilmezler; (3) Hayatta kalan Çinli şirketler, Türkiye pazarındaki ihracat hacimlerini azaltmamıştır ve ihracat fiyatlarını biraz arttırmıştır; (4) Anti-damping soruşturmalarına dahil olan Çin ürünleri üzerinde ticaret saptırma etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of international trade, a number of commercial protection methods have emerged to ensure fair competition in the domestic market and to protect domestic industry, and anti-dumping is one of them. Although the developed countries used the method more frequently in the past, anti-dumping has become a method that is used continuously and widely, especially nowadays. Turkey is one of the 10 countries that uses anti-dumping measures the most. Since Turkey and China trade continues to flourish after 1990, for certain reasons, Turkey launched many anti-dumping investigations against imported Chinese products. The empirical analysis mainly used the World Bank's anti-dumping database and Chinese Customs Import and Export Database. Results of the study found the following: (1) Turkey anti-dumping measures has a specific inhibitory effect on China's exports, which mainly is due to the withdrawal of low-yielding companies; (2) highly efficient companies, trading companies and multi-product companies don't easily quit the market after being subjected to anti-dumping; (3) The surviving Chinese companies did not reduce their export volume in Turkish market and their export prices have increased slightly; (4) There was no trade diversion effect observed on the Chinese products involved in Turkish anti-dumping.