Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında aile hekimlerinin yaşadığı problemler ve iş tatmin düzeyleri: Bursa alan araştırması
Problems encountered by family physicians as part of the Health Transformation Project and job satisfaction; Bursa field study
- Tez No: 399545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sağlıkta Dönüşüm Projesi Kapsamında Aile Hekimlerinin yaşadığı problemler ve İş tatminleri ; Bursa Alan Araştırması Günümüzde sağlık sistemi gün geçtikçe gelişmekte ve revizyonlar ile sistem değişiklikleri kaçınılmaz olmaktadır. Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerini takip edebilmek için, ülkemizde eksiklikleri ve olumsuzlukları ile var olan sistemi değiştirmek gerektiği açıktır. Ancak, yapılan uygulama ve sistem değişiklikleri akla gelebilecek her konuda tartışma, polemik, sorun gibi olumsuz durumların yanında, ilk aşamalarda bir belirsizlik yaratacağı da açıktır. Bu bağlamda Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında yer alan aile hekimliği sistemi, ülkemize özgü yeni uygulama ve çeşitli fikir ayrılıkları ile kendini göstermektedir. Bu durumdan etkilenecek en büyük taraflardan biri ise aile hekimleridir. Bu açıdan araştırmada özellikle aile hekimliği sisteminin sorgulandığı ve aile hekimlerinin tatmin ve memnuniyet durumlarını sistem üzerinden yorumlamak amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, iş tatmini kavramı hakkında bilgiler ve literatür taramaları ter almaktadır. İş tatminini etkileyen unsurlar, iş tatminsizliğinin mahiyeti, iş tatmini kuramları gibi kavramsal ve açıklayıcı literatürden bilgiler derlenmiştir. İkinci bölümde, Aile hekimliği kavramının dünyadaki karşılığı ve aile hekimliğinin dünyanın çeşitli ülkeleri arasındaki uygulamaları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de sağlık politikaları ve takriben gelişen aile hekimliği uygulaması irdelenmiştir. Türkiye'de ki aile hekimlerinin problemleri, sistemle ilgili sıkıntıları bu bölümde derlenmiştir. Ayrıca, aile hekimliği uygulaması karşısında hasta memnuniyet düzeylerine, bu konu hakkında yapılan araştırmalar çerçevesinde değinilmiştir. Dördüncü ve son bölümde, Bursa ASM'lerinde hizmet veren aile hekimlerine yapılan anket araştırmasının sonuçları irdelenmiştir. Anket çalışmasına ait sorular, aile hekimliği uygulaması ile ilgili görüşleri saptamaya yöneliktir. Ayrıca iş tatmin verilerine yer verilmiştir. Araştırma sonunda, Bursa'da görev yapan aile hekimlerinin genelinde bir tatminsizlik ve uygulama ile ilgili problemler yaşandığı saptanmıştır. Aile hekimliği uygulaması ile işten memnuniyet düzeylerinin mesleki tatmini de etkilediği anlaşılmıştır. Hekimlerin meslekleri ile ya da hastalar ile olan sorunlarından ziyade, sistemin kendisi ile ilgili problemlerinin olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Problems Encountered by Family Physicians As Part of The Health Transformation Project and Job Satisfaction ; Bursa Field Study Nowadays, healthcare system is developing day by day and system changes are becoming inevitable with the revisions. In order to pursue the healthcare systems of the developed countries, it is obvious that the system exists with its shortcomings and negativities in our country needs to be changed. However, it is also obvious that the practice and the system changes will create an uncertainty at the first stages along with negative cases such as discussions, arguments, problems regarding everything that would come to mind. In this sense, the family practice system as a part of the Health Transformation Project shows itself with new implementations and various disagreements that are exclusive to our country. One of the people that would be affected most by this are the family physicians. In this respect, it is intended to examine especially the family practice system and to interpret the states of satisfaction and content of family physicians on the basis of this system in the study. In the first chapter of the study, there is information regarding the concept of job satisfaction, and literature reviews. Conceptional and explanatory information has been compiled from the literature such as elements that affect job satisfaction, nature of job dissatisfaction, job satisfaction theories. In the second chapter, worldwide equivalent of the concept of family practice, and the implementation of family practice between various countries in the world have been discussed. In the third chapter, health policies in Turkey and the following family practice have been addressed. The problems and concerns of the family physicians in Turkey have been compiled in this chapter. In addition, patient satisfaction levels in the face of family practice have been addressed within the frame of studies conducted. In the fourth and last chapter, results of the survey study have been addressed with family physicians who provide service in Bursa ASMs. Questions regarding the survey study is aimed at determining the views on family practice. Job satisfaction data is also included. At the end of the study, it is determined that generally, there is dissatisfaction and problems regarding the practice among the family physicians who work in Bursa. It is understood that family practice and job contentment levels also affect the occupational satisfaction. It is concluded that there problems with the system itself, rather than the occupations of the physicians or the problems with the patients