Evaluating the attitudes of cultural groups in Khyber Pakhtunkhwa (Pakistan) towards cultural differences from liberal perspective
Khyber Pakhtunkhwa (Pakistan)'daki kültürel grupların kültürel farklılıklara yönelik tutumlarını liberal perspektiften değerlendirmek
  1. Tez No: 399580
  2. Yazar: JAMAL SHAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Sosyal teoriler çoğulluktan kaynaklanan sorunlara makul ve genel bir çözüm getirmeyi hedefler. Ancak herkesin üstünde hemfikir olduğu bir teori henüz ortaya konmamıştır. Eğer teoriler alanda eksik olan ampirik araştırmalarla desteklenirse çoğullukla ilgili bir çok soru cevaplandırılabilir. Bu tez bu doğrultuda bir çabadır. Çalışma, Pakistan‟ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletindeki kültürel grupların kültürel farklılıklara yönelik tutumlarını bazı liberal akademisyenlerin teorileri ışığında değerlendirmektedir. Bu değerlendirme 9 lisan ve din grubundan 2977 anket ve 80 kişisel mülakat ile elde edilen veri temelinde gerçekleştirilmiştir. Tez, KP‟deki kültürel grupların üyelerinin çoğunluğunun asimilasyona, kozmopolitanizme, parçalanmış çoğulculuğa yönelik olarak negatif fakat karşılıklı etkileşime dayalı çoğulculuğa yönelik pozitif bir tutum aldığını ortaya koydu. İnsanların tutumları, Kukathas tarafından ileri sürülen teorinin varsayımlarının bazılarını desteklerken bazılarını da reddetmiştir. Örneğin, katılımcıların çoğunluğu gruplarından ayrılan üyelerin gruptan herhangi bir katkı almaması gerektiğine; liderlerinin kendi taleplerini temsil etmediğine; devletin çeşitli gruplar arasında tarafsız olması gerektiğine; KP toplumunun azınlıklara karşı genel olarak hoşgörülü olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte, Kukathas‟ın azınlıklara azınlık hakları verilmemesi fikri KP‟deki kültürel grupların tutumları tarafından desteklenmemiştir. Benzer biçimde, katılımcıların çoğunluğu Kymlicka, Taylor, Parekh ve Modood‟un varsayımlarının bazılarına olumlu bazılarına da olumsuz tavır sergilemiştir. Örneğin, katılımcılar, kültürün bir grup için önem arzettiğini; eğer bu kısıtlamalar insan haklarını tehdit ederse gruplara içsel kısıtlama yapma hakkı verilmemesi gerektiğini; bu grupların grup hakları ile korunması gerektiğini ve kültürün muhafaza edilmesi gerektiğini söylemişlerdir. Bu araştırmayı tamamladıktan sonra KP toplumunun başlangıçta düşünülenden bir parça daha hoşgörülü ve liberal olduğu ortaya çıktı. Anahtar Kelimeler Khyber Pakhtunkhwa, Kültür, Çolkültürcülük, Pahtunlaştırma, Müslümanlaştırma, Devlet tarafsızlığı, Grup hakları, Tanıma, Hoşgörü, Çıkar uçurumu.
Özet (Çeviri)
Social theories try to give a plausible and generalized solution to the problems/challenges arising out of plurality but no agreed upon mechanism has been developed so far. Many questions related to plurality can be answered if theories are complemented by empirical research which is deficient in the field. This dissertation is an attempt in that direction. It evaluates the attitudes of cultural groups in KP, Pakistan, towards cultural differences in the light of the theories of some of the liberal scholars by conducting a field survey for collecting data through 2977 questionnaires and 80 personal interviews from 9 religiolinguistic groups. The dissertation shows that majority of the members of cultural groups in KP showed a negative attitude towards assimilationism, cosmopolitanism and fragmented pluralism but a positive attitude towards interactive pluralism. The attitudes of the people support some, but reject others, of the major assumptions of the theory set out by Kukathas. For example, majority of the respondents upheld that those members who exit their group should not receive any benefit from the group; that their leaders do not represent their demands; that state should be neutral among various groups; that KP society is generally tolerant towards minority groups. However, Kukathas‟s claim that minority rights should not be given to minorities was not supported by the attitudes of the cultural groups in KP. Similarly, majority of the respondents had a positive attitude towards some, but not others, of the assumptions of Kymlicka, Taylor, Parekh and Modood and said that culture has importance for a group; that groups should not be provided with internal restrictions, if those restrictions intend to violate human rights; that groups should be protected by the provision of group rights; and that culture should be preserved. After conducting this research it came out that KP society is a bit more tolerant and liberal than what it was thought to be. Key Words Khyber Pakhtunkhwa, Culture, Multiculturalism, Pakhtunization, Muslimization, State neutrality, Group rights, Recognition, Toleration, Interest gap