Üniversite mezunu kadınların işsizlik süreçlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of university graduates women's unemployment process
- Tez No: 399581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Modern sosyal politika anlayışının ve sosyal hizmetin temel hedefi sosyal adaletin sağlanmasıdır. Sosyal adaletin gerçekleştirilmesi ise siyasal ve hukuksal anlamda eşitliğin sağlanmasıyla mümkün olabilmektedir. Bu durum karar alma süreçlerine katılım ve hakların kullanımında eşitliğin sağlanmasıyla ilgilidir. Sosyal politika alanında benimsenen refah rejiminin türü sistem içerisindeki toplumsal grupların konumunu üzerinde doğrudan etkili olabilmektedir. Bu anlamda kadının ekonomik ve sosyal hayata katılımını belirleyen de çoğunlukla refah rejiminin türü olmaktadır. Aile ve özelliklede kadının bakım yükümlülüklerine dayalı olarak oluşturulan aile ağırlıklı refah rejimleri kadının ekonomik ve sosyal hayata katılımını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu refah rejiminin özelliği, kadının geleneksel toplumsal cinsiyet rol ve sorumluluklarını merkeze alan bir yapıya sahip olmasıdır. Toplumsal cinsiyet rol ve sorumlukları ise kadının yerini öncelikli olarak aile içinde ve ailesi için şeklinde konumlandırmaktadır. Kadınların önemli bir kısmı emeğini karşılıksız olarak evleri için evlerinde kullanırken, emeğini farklı şekilde değerlendirmek isteyenlerde çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Toplumsal cinsiyet rollerine bağlı olarak kadın, ekonomik ve sosyal yaşamın birçok alanından dışlanmaktadır. Bu alanlar arasında ise cinsiyete dayalı ayrımın yaşandığı çalışma hayatı önemli bir yere sahiptir. Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık çalışma yaşamının hemen her alanında kendini göstermektedir. Üniversite düzeyinde eğitim almış kadınlar dahi bu ayrımdan üzerine düşen payı almaktadır. Emeğini ücret karşılığı kiralama istek ve arzularına rağmen bu kadınlar işsizlik ve onun ortaya çıkarmış olduğu sorunlarla mücadele temek zorunda kalmaktadırlar. Toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin görüldüğü alanlardan biri olması ve kadının ekonomik, sosyal ve psikolojik iyilik halinin bozulmasına neden olmasından dolayı işsizlik, sosyal politika ve sosyal hizmet müdahalesi açısından üzerinde durulması gereken önemli sosyal sorunlar arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda araştırmada, üniversite mezunu kadınların çalışma yaşamından dışlanmasının temel nedenleri, yaşanan sorunlar ve bu sorunların üstesinden gelmek üzere yararlanılan destek ağları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the modern social policy understanding and social service is providing of social justice. Providing of the social justice can be possible with providing of equality in politic and law. This situation relates to attending to the process of making decisions and equality in using rights. The kind of welfare regime in the social policy area can be effective in the position of social group. the kind of the welfare regime decides women's attending of the economic and social life. Welfare regime which is dominant in the family life affects women's attending of economic and social life. The feature of this welfare regime focuses on women's gender responsibility. This gender responsibility positions women 's place in the family and for the family. The important majority of women uses their labour in their house without remuneration. Women who use their labour in a different way can face different problems. Women is marginalized from many areas of economic and social life. Working life has important place among these areas. Discrimination relating to gender is nearly every area in the working life. Even women who graduate from university are affected from this discrimination. Although they want to use their labour with payment, they must struggle with unemployment. Unemployment is one of the area of gender unequality and adverse effects women's economic, social and psychological wellbeing. Therefore, in the context of social policy and social work practice, unemployment is one of the important problems which must be focused on. In this way, the research has tried to determine the main reason for the exclusion of women in working life and experienced problems and utilized networks of support in order to overcome the problems.