İş yargılamasında tasarruf ilkesi
The principle of disposition in labour judgement
- Tez No: 399594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma tarafların dava konusunu belirleme ve yargılamanın kapsamı üzerinde kontrol sahibi olmasını ifade eden tasarruf ilkesinin kapsamı ve bu ilkenin iş yargılamasında uygulama alanını incelemeyi amaçlamaktadır. İlk olarak iş yargılamasının tarafları, iş mahkemeleri ve bu mahkemelerde uygulanan yargılama usulü incelenmiş ve iş yargılamasına hâkim olan temel ilkelere tasarruf ilkesi kapsamında değinilmiştir. İlerleyen bölümlerde, tasarruf ilkesinin yargılamanın başlaması, sürdürülmesi, dava konusu üzerinde tasarruf imkânına sahip olunması ve yargılamanın sona erdirilmesine olan etkileri ele alınmıştır. Bu çerçevede dava konusunun devri, davanın konusuz kalması, yargılamanın taraflarca takip edilmemesi, davanın geri alınması, sulh, kabul ve feragat konularının iş yargılamasında uygulama alanına değinilmiş ve son olarak bu kurumların farklı dava türleri ve özellikle tasarruf ilkesinin sınırlı uygulama alanı olarak hizmet tespit davaları üzerindeki yansımaları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to clarify the scope of The Principle of Disposition and its application field at labour judgment. Firstly, the parties, labour courts, the proceedings applied in these labour courts and the fundamental principles of a labour judgment relating with the Principle of Disposition are examined within the study. Throughout the next chapters, initiation and prosecution of a labour trial, the parties' power of disposition and conclusion of the case are tried to be discussed in the framework of the Principle of Disposition. The alienation of the subject, devoid of essence, lawsuit withdrawal, compromise, acceptance and renounce are tried to be examined in the context of a labour judgement. Finally, the impacts of the Principle of Disposition on the service detection actions are tried to be enlightened by using all these tools.