Analysis of the impact of the inter-firm collaboration on innovation: Ankara İvedik Organized Industrial Zone medical sector
Firmalar arası işbirliklerinin inovasyona etkisinin analizi: Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi medikal sektörü
- Tez No: 399595
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARCA, DOÇ. DR. NİLAY ALÜFTEKİN SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kümelerde firmalar arası işbirliklerinin inovasyon faaliyetlerini artırdığına yönelik genel kanıya rağmen, bunu doğrulayacak yeterli ampirik çalışma bulunmamaktadır. Bu tezde İvedik Organize Sanayi Bölgesi Medikal Sektör Kümelenmesi firmaları arasındaki işbirliğinin inovasyonla olan ilişkisi incelenmektedir. Kümelenmeyi karakterize eden inovasyon dinamiklerinin belirlenmesi, firmalar arası inovasyona dönük işbirliklerinin ölçülmesi ve firmalar arası işbirliği düzeyinin belirlenmesine yönelik veri elde etmek amacıyla kümedeki 44 firmaya anket uygulanmıştır. Sonuçlara göre küme içinde inovatif aktivitelerin olmasına rağmen, firmaların işbirliğine yanaşmadıkları ve bu nedenle inovasyon üzerinde firmalar arası işbirliğinin anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Firmaların işbirliğine isteksiz olmaları yaşanan güven problemleri ve yurtdışından teknoloji ithali yapılması ile açıklanmıştır. Bu tez aynı zamanda, gelecekte Türkiye'deki kümelerde işbirliği ve inovasyon konularında çalışma yapmak isteyenlere yönelik yararlı tavsiyelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the general idea of collaboration within clusters leads more innovative activities, there is not enough empirical work for justifying. This thesis examines the relation between inter-firm collaboration and innovation within Medical Sector Cluster firms of Ivedik Organized Industrial Zone in Ankara, Turkey. A questionnaire is applied to 44 firms of the cluster to collect data and measure the firms' collaboration existed for innovation, to find the innovation dynamics that characterize the cluster and to see how collaboration is carried out between firms. Results implied that firms tend not to collaborate within the cluster, therefore there is not a significant relation between collaboration and innovation within the cluster although innovative activities exists. Reluctance of the firms to collaborate was explained by trust problems and by the fact that most firms procure technologies from outside of Turkey. This thesis also provides some useful recommendations for further studies on the collaboration and innovation topics within clusters of Turkey.