Ulupamir köyü Kırgız topluluğunun etnik sınırlarını ve kimliklerini oluşturmada göç sürecinin rolü
The role of the migration process in the formation of ethnic boundaries and identity among Kyrgyz community in Ulupamir village
- Tez No: 399617
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ELİF BAŞAK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesindeki Van ili, Erciş ilçesine bağlı olan Ulupamir köyü Kırgız topluluğunun etnik sınırlarını ve kimliklerini oluşturmada göç sürecinin rolünü araştırmıştır. Tez çalışması alan araştırmasına dayanmaktadır ve alanda toplanan verileden yola çıkarak tez konusunu açıklamaya çalışmaktadır. Söz konusu Kırgız topluluğu Türkiye'ye Afganistan'ın Wakhan bölgesi, Pamir vadilerinden gelmişlerdir. Afganistan'da 1978 yılında gerçekleşen Saur devrimi ve arkasından iktidara gelen komunist rejim onların vatanlarını terk etmesine neden olmuştur. Pakistan'ın kuzeyinde 4 sene mültecilik hayatı sürdürdükten sonra 1982 yılında yaklaşık 4000 mülteci ile beraber Türkiye'ye getirilmişlerdir. Bugüne kadar Ulupamir köyü Kırgızlarının en büyük trajedisi haline gelen göç süreci topluluğun etnik sınırlarının ve kimlik oluşumunun önemli etkileyici unsuru haline gelmiştir. Bu süreç içerisinde farklı etnik gruplarla ekonomik, ekolojik, siyasi ve kültürel ilişkiler kurmuşlardır. Bu durum Kırgızların gündelik hayatına, kültürel özelliklerine, topluluk içindeki sosyo-ekonomik yapısına da yansımıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis' subject is about the role of the migration process in the formation of ethnic boundaries and identity among the Kyrgyz community. This community lives in the eastern Anatolia in Turkey, in Van region, Erjish, Ulupamir village. The thesis is based on field research and seeks to explain the subject by the data collected in the field. The mentioned Kyrgyz community came from the Afghanistan's Pamir valleys, Wakhan region. The revolution which took place in 1978 in Afghanistan and the formation of communist power after the events forced them to leave their homeland. After 4 years of refugee life in northern Pakistan, they were relocated in 1982 to Turkey with about 4,000 other refugees. The biggest tragedy for the Kyrgyz community of the Ulupamir village until now is the migration process which had a strong influence on the formation of their ethnic boundaries and identity. During this process, they have established economic, ecological, political and cultural relations with different ethnic groups. This case has affected everyday life, cultural features and the socio-economic structure of the Kyrgyz community.