1917 Ekim Devrimi'nin Türkiye'deki işçi örgütlenmeleri ve işçi hareketlerine etkisi: 1917 - 1945
The 1917 October Revolution effect to worker's organisation and workers movement in Turkey: 1917 - 1945
  1. Tez No: 399680
  2. Yazar: SENA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye'deki sol hareketin başlangıcı olarak 1917 yılı alınabilir. 1908-1917 yılları arası bu döneme hazırlık dönemidir. Birinci Dünya Savaşı'nın tetiklemesiyle Rusya'da baş gösteren ayaklanma hükümeti devirmiş ve 1917 ihtilali ile Rusya'da tüm dünyayı etkileyen bir akım başlatmıştır. Bu akım tüm dünyayı olduğu gibi yeni Türkiye'yi de etkisi altına almıştır. Bütün bu gelişmeler Türkiye'de yeni bir akımın başlamasına neden olmuştur. Türkiye'den yurtdışına öğrenim görmek üzere giden üniversiteli öğrenciler sosyalizm düşüncesiyle o dönemlerde tanışmış ve bunları Türkiye'ye yaymak için mücadele etmişlerdir. Bu hareket Türkiye'de sol görüşlü partilerin yayılmasına neden olmuş ve akabinde işçi ayaklanmalarını başlatmıştır. Rusya'daki Ekim devriminin tetiklediği işçi hareketleri yeni kurulan Türkiye'nin siyasi ve sosyal yapısına etkileri olmuştur. Ekim Devrimi'nin neden olduğu durumlar, sonuçları akıllarda bu devrimi kimin başlattığı konusunda soru işareti bırakmıştır. Öncelikle ilk endişe bu devrimin gerçek amacı ve bu devrimi destekleyenlerin kim olduğudur. İş bu çalışmada bu devrimin Türkiye'deki işçi hareketi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exactly the beginning of the leftist movement in Turkey can take as 1917. This is the period between the years 1908-1917 preparatory period. World War it was triggered by the overthrow of the government suprising which began with the 1917 revolution in Russia, and Russia has started a movement that affects the whole world. This current as new Turkey has also influenced the whole world. These developments have led to the on set of a new trend in Turkey. College students going to study abroad from Turkey, met in socialist thinking that period and fought to spread them to Turkey.This movement has started to spread and lefting parties led worker suprising followed in Turkey. Established new workers striggered by the October revolution in Russia has caused quite a disruption to the progress of Turkey. October Revolution caused by the circumstances, the results in mind this revolution has left a question mark about who started it. First, the first concern is that there alaim of this revolution and who support this revolution.