Yerel yönetimler bağlamında sosyal politika: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi örneği
Social policy in the context of local authorities: Eskişehir Metropolitan Municipality example
- Tez No: 399695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Belediyeler var oldukları günden itibaren sosyal yardım ve hizmetlerin uygulanmasında önemli rol üstlenmişlerdir. Başta merkezi yönetimlerin sosyal politikalar kapsamında gerçekleştirmeyi amaçladıkları uygulamalar, neo-liberal politikaların küreselleşme adı altında bütün dünyaya yayılmasıyla beraber yerel yönetimlerce üstlenilmeye başlanmış ve belediyeler bu bağlamda güvence veren kurumlar haline dönüşmüştür. Türkiye'de sosyal politikaların uygulanmasında genel yetkili merkezi yönetim olmasına rağmen, son yıllarda halka yönelik sosyal hizmetlerin geliştirilmesinde yerel yönetimler, özellikle belediyeler ön plana çıkmaktadır. Merkezi yönetim sosyal politika faaliyetleri, yerel yönetimlerin desteği ile sağlanabilmektedir. Bunun sebebi ise yerel yönetimlerin, halkın sosyal ihtiyaçlarını belirlemede ve karşılamada merkezi yönetime göre daha avantajlı olmasıdır. Bu çalışmada yerel yönetimlerin, çerçevesi merkezi yönetimce belirlenmiş sınırlar içinde yürüttükleri sosyal politikaları ve bu politikaların uygulamaları araştırılmıştır. Birinci bölümde yerel yönetimlerin yazınlardaki tanımı ve merkezi idareler ile arasında olan ilişki ile politik ve yönetimsel açıdan yapıları incelenmiştir. Bu bölümün devamında ise, sosyal politikaların evrensel tanımı, unsurları, amaçları ve araçları ile Türkiye'nin sosyal politikalardaki görünümü incelenmiştir. İkinci bölümde yerelleşmenin sebepleri ve merkezi yönetimin görev ve sorumluluklarının merkezden yerele dağıtılması incelenmiştir. Bu bölümde yerel yönetimlere aktarılan sosyal politikalar ve uygulamalar alt başlıklarla değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin sosyal politikalarının yasal alt yapısı ve uygulamaları ve bu perspektifte, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin yürütmekte olan sosyal politikaları ve hizmetleri incelenmiş ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Municipalities have had an important role on practicing socialassistance and services since their existence in the first place. The practises in the scope of the social politics to aim to achive by the centralauthority in the first place, started to undertake by local authorities with spreading neo-liberal politicsal lover the World under the name of globalization and in this sense municipalities have transformed into reliablein stuitions. Although, central authourity is entitled to practising social politics in Turkey, local authorities especially municipalities have been coming into prominence on developing social services to wards public in recent years. Central authorities' social politics services area bleto provide by local authorities support. Because local authorities have the edge over determining social needs of public than central authorities. In this study, local authorities social politics determined by central authoritesand practises by local authorities for these social politics are researched. In the first chapter, description of local authorities in literature and relation between these authorities and central authority, structures of political and managerial perspective researched. In these condpart of this chapter, universal definition of social politics, elements, goal sand tools of social politics and view of Turkey's social politcs are researched. In these second chapter, reasons of localization and decentralizaon of tasks central authorites's responsibilities and tasks are researched. In this chapter, local specified social politics and practises are analyzed via subtitles. In the third chapter, social politics practises and legal back grounds of Turkey's social politics, and in this perspective on going social services and politics of Eskişehir Metropolitan Municipality are researched.