Avrupa Birliği ve Türkiye' de genç işsizliğine yönelik sosyal politikalar: 2000 yılı ve sonrası
Social policies for youth unemployment in European Union and Turkey: 2000 and later years
- Tez No: 399696
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Genç işsizlik sorunu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ortak bir sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. AB Ülkelerinde ve Türkiye'de özellikle 1990'lardan bu yana işsizliğin giderek arttığı gözlenmekte ve genç işsizliği genel işsizlik oranlarının çok üstünde bir oranla kendini göstermektedir. 1980'lerde küreselleşme ile beraber hızla değişen teknoloji, bilgi ekonomisi ve artan uluslararası rekabet diğer alanlarda olduğu gibi işgücü piyasalarını etkilemiş ve işgücü piyasasında eğitimli, becerili, genç işgücüne gereksinim artmıştır. Bu süreç, genç işsizlikle mücadelede sosyal politikaların önemini arttırmış ve uygulanan ve öngörülen sosyal politikaların ana hedef gruplarından biri gençler olarak belirlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde genç işsizliği kavramsal olarak ele alınmış, nedenleri, gençler üzerindeki etkileri açıklanmıştır. İkinci bölümde, genç işsizliğinin AB ülkeleri ve Türkiye' de ki durumu incelenmiş, üçüncü bölümde ise ülkemizdeki gençlere yönelik sosyal politikalar, AB ülkelerindeki uygulamalar ve sosyal politikalar incelenmiş bazı ülke örnekleriyle konu somut hale getirilmiştir. Bu araştırmanın temel amacı gerçek tabloları ortaya koyarak AB ve Türkiye'yi karşılaştırmak, uygulanmış ve öngörülen politikaları değerlendirmek artı ve eksilerini açıkça görebilmektir. Bu çerçevede yapılan çalışma neticesinde, yaş grubu itibariyle kendisine özgü ve işgücü piyasasının yapısına bağlı çeşitli nedenleri olan genç işsizliğini azaltmaya yönelik politikaların, AB ve Türkiye işgücü piyasasını nasıl etkilediği açıkça ortaya koymuş mevcut durumu iyileştirmeye yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The youth unemployment problem, appears to be a common problem in both developed and developing countries. In EU Countries and Turkey unemployment is increasing, especially since 1990s and youth unemployment rate is increasing at a rate much faster than the general unemployment rate. In the 1980s, rapidly changing technology, knowledge economy and increased international competition due to globalization have affected the labor market as well as other areas which increased the requirement for educated, skilled, young workforce. This process has increased the importance of social policies in the fight against unemployment and young people have been identified and proposed as one of the main target group to implement these social policies. In the first chapter of the study youth unemployment is discussed; the reasons and effects on young people are explained. In the second chapter situation of youth unemployment in the EU countries and Turkey has been examined. In the third section, social policy related to young people in our country and EU countries are evaluated and some specific examples are used to clarify. The main objective of this research is to compare the EU and Turkey; to evaluate the pros and cons of applied and proposed policies and also to clearly state the situation. Youth unemployment for various reasons linked to the structure of the labor market and has its own dynamics. To improve the current youth unemployment situation several policies are developed in EU and Turkey. With this study efficiency of these policies are evaluated and some solutions are proposed.