Rusya'da kamu personel sistemi
Publi̇c personnel system i̇n Russi̇a
  1. Tez No: 399711
  2. Yazar: ELVİRA SHOMAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Rusya'da kamu personel sistemi adındaki bu çalışmada SSCB'den RF dönemini kapsayan kamu personel sisteminde yapılan değişikliklere dair bilgi verilmiştir. SSCB'de komünist bir doktrin hakim olması sebebiyle, kamu personel sistemi“Tek Parti Kurallarına göre çalışma”prensibi üzerine kurulmuştur. Kamu hizmeti ve kamu personel tanımları hukuksal ifadelere dayanmayıp sadece uygulamalardan yola çıkarak yapılmıştır. Bu dönemde tüm kamu çalışanlarından“Komünizm ve Vatan”ifadesine dayalı, sosyalizme yönelik sevgi ve bağlılık duyulması en çok aranan niteliklerden biri olmuştur. Ancak RF döneminde anayasal esaslı ve demokrasi prensiplerine dayalı liberal bir devletin kurulması aşamasında kamu personel yönetim sisteminde liyakate dayalı bir sistem oluşturma çabası gösterilmiştir. Bazı hukuki düzenlemelerle kamu hizmeti tanımında ve devlet memurluğu anlayışında değişiklikler yapılmıştır. RF'nda mevcut olan kamu personel sistemine baktığımız zaman bazı sorunların olduğunu görebiliriz. Bu sorunlardan öne çıkanlardan bazıları vatandaşların kamu hizmetine bakışı, özel sektörün kamu sektörüne tercih edilmesidir. Bunun nedeni ücretlendirme sistemindeki sorunlar şeklinde görülmektedir. Bunun sonucunda kamu hizmetine nitelikli personel alımında büyük bir sıkıntı yaşanmaktadır. Kamu personel sistemindeki diğer bir sorun ise kamu kurum ve personel sayısına dayanmaktadır. SSCB dağılmasından sonra nüfusta görülen azalmaya rağmen kamu kurum ve personel sayısında pek değişiklik görülmemiştir. Ancak belirtmemiz gerekir ki, kamu kurum ve personelinin sayıca fazla olması, kamu hizmeti niteliğini arttıran bir sonuç değildir. Kamu personel sistemindeki sorunların çözümü için hükümet tarafından Kamu Hizmeti Reform yürütmek öngörülmüştür. Ancak 2013 yılına kadar yapılan reform sonuçları beklendiği neticeleri verememektedir. RF'nda kamu personeli yönetimi, son derece önemli olup, bu konu ele alınmaya başlanmıştır. Fakat yine de bu konu üzerinde çalışmaların yeterli olmayıp çalışmalara daha fazla önem verip yürütülmesi gerektiği açıktır.
Özet (Çeviri)
In Thesis“Public Personnel System in Russia”was analyzed public personnel system in periods USSR and Russian Federation. The public personnel system used to follow de communist doctrine in the USSR. They based the personnel system on the 'One Party Rule'. Legal definitions and public services were not based on a legal system. They solely relied these on communist principles. During this period“Communism and country”was the only principle. A socialistic love was demanded from all public or government personnel. However during the time of the Russian Federation the government was struggling to base her constitutional democracy on liberal principles. The public personnel management system had to change into a system which was based on efforts not on communist principles. Two legal definitions have changed since then: first the definition of public services and second the concept of civil services. When we take a look at the present Russian Federation and its public personnel system we can see a couple of issues. One of the main issues is the negative perception of the citizens about the public services. The citizens are not really attracted to work in civil services, but instead choose careers in private sectors. There is mainly due to some inequalities the government's remuneration system. The government is currently struggling to recruit qualified personnel in public services. Another issue in the public personnel system of the Russian Federation is based on population decrease. Despite the decrease of the population after the collapse of the USSR, the number of people working in the public system remained nearly unchanged. The ratio between citizens and government workers got out of balance. Despite this unbalanced ratio, the number of people working in the public system did not increase higher quality of the public services. Results about this topic are not available. Any solutions for the issues in the public personnel system of the Russian Federation are intended in the so called the Public Service Reform. However the reforms till 2013 did not lead to the expected results. In the current Russian Federation public personnel management is extremely important and is began to urge her needs. However there is still a lot of work, a lot of reforming is still to be done. That's the only clear conclusion.