Bilişim teknolojileri ile işletme stratejileri arasındaki uyumun faktör analizi yöntemi ile ölçülebilirliği
Information technology- business strategy alignment measurability using common factor analysis method
  1. Tez No: 399725
  2. Yazar: TOLGA ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARCAN TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz kurumları için artık bilişim teknolojilerinin kullanımı örgütlerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Gerek örgütlerin iç çevreleri gerekse dış çevrelerinde olsun bilişim teknolojileri kullanımı zorunlu bir hal almıştır. Bu durumun doğal sonucu olarak kurumlar hedeflerine ulaşırken bilişim teknolojileriyle içe içedirler. Dolayısıyla bilişim teknolojileri örgüt stratejilerini etkileyen ve ondan etkilenen bir unsur haline gelmiştir. Bilişim teknolojilerinin kurumlar için önemli hale gelmesiyle bilişim teknolojileri süreçleri yönetilmesi gereken bir hal almıştır. Yönetimin doğal sonucu olarak hedefler koyulması ve hedeflere ulaşılması için stratejiler ve planlar geliştirilmesi gerekliliği doğmuştur. Bununla birlikte bilişim teknolojileri başlı başına farklı bir uzmanlık gerektiren oldukça karmaşık disiplinlerden meydana gelmektedir. Dolayısıyla kurumların ana işlevlerinden farklı bir uzmanlık içermekte ve farklı stratejiler gerektirmektedir. Kurum stratejilerinin uygulanmasında son derece önemli hale gelen fakat bir yandan da kurumun ana işlevlerinden farklılık gösteren bilişim teknolojilerinin stratejilerinin ne denli kurum stratejileriyle uyumlu olduğunun incelenmesi gerekliliği doğmuştur. Bu araştırma bu uyuma olan yaklaşımları incelemekte ve kurumların bilişim teknolojileri stratejileriyle olan uyumlarının ölçülebilirliğinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla birinci bölümde bilişim teknolojileri ve iş strateji incelenmiş; ikinci bölümde iş ve BT stratejileri arasındaki uyumun tanımı yapılmış; araştırma bölümünde ise bu uyumun olgunluğunun ölçülebilirliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technology (IT) is a necessary part of today's companies. Information technology is used both for internal environment and external environment. As a natural outcome of these affects information technology tightly coupled with achieving goals of company. Therefore information technology affects strategy and goals of modern companies. The importance of information technologies makes it necessary to manage it. However, information technology is composed of diverse disciplines and information technology domain is very different from business domain. As a result of these differences information technology strategy of companies can become hard to perceive how they serve companies business goals. Differences of strategies bring the problem how these strategies aligned with each other. In this research, approaches to this alignment problem are examined and a measurement model specific to companies is researched to measure maturity level of this strategic alignment. In the first section information technology and business strategy concepts are introduced and examined. In the second part business-IT Strategy alignment concept is explained. In the third part of this work measurability of this strategic alignment is researched by using confirmatory factor analysis.