Reküperatif eşanyörlerde verim ölçümü
- Tez No: 50355
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞRUL OĞULATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
67 ÖZET Günümüzde enerjinin verimli kullanılması her uygulamada oldukça önemli bir konudur. Konutlarda ve endüstride enerji kullanımında atık enerjiyi geri kazanabilen uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Reküperatif ve rejeneratif tip ısı eşanjorleri de bu uygulamalar içinde uygun ve etkili birer ısı geri kazanım sistemleridirler. Bu çalışmada, reküperatörlerin tasannu yapılmış ve imalatı gerçekleştirilen bir düzenekte verim değerleri tesbit edilmiştir. Reküperatör verimi daha önce incelenmiş döner rejeneratör verimi ile karşUaştinlmışür. Reküperatif ısı eşanjörünün normal kullanım şartlarında çalışabilecek tipte bir modelinin yapılabilmesi için teorik olarak bilgisayar destekli analiz yapılmıştır. Yapılan bilgisayar programı ile en makul verimin alınabileceği boyut belirlenmiştir. Daha sonra elde edilen sonuçlar doğrultusunda reküperatör imalatı gerçekleştirilmiştir. Reküperatör için kurulan deney düzeneğinde sıcaklıklar, hızlar, basınç kayıpları klapenin iki farklı durumu için ölçülmüş ve verim değerleri elde edilmiştir. Verim, klape tam açık konumda iken %69, yan açık konumda iken %72.87 olarak hesaplanmıştır. Döner rejeneratör için verim, klape tam açık konumda iken %42, yarı açık konumda iken %44 olarak bulunmuştur. Literatürde döner rejeneratör verimi reküperatör verimine nazaran fazla olmasına rağmen deneysel sonuçlardan görüldüğü gibi reküperatör verimi daha yüksek çıkmıştır. Bunun en önemli nedeni rejeneratör için hazırlanan sistemdeki hava kaçaklarının daha fazla olmasından olabilir. İlerde yapılacak imalat ve deneysel çalışmalarda sızdırmazlık probleminin daha fazla dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY Nowadays, the efficient use of energy is a very important subject in all applications. Applications which can recover waste energy in residences and industry have been accomplished. Recuperative and regenerative type heat exchangers are appropriate and effective heat regain systems within these applications. In this study, the design of a recuperator was projected and the efficiency values were calculated in an experimental set up. Recuperator efficiency was compared with the rotary regenerator efficiency. Computer simulation of a recuperative type heat exchanger was made. Optimum size was determined by the computer programme. Later, recuperator was manufactured according to the results of the computer programme. Temperatures, velocities, pressure losses were measured for two different clack positions in the experimental set up for the recuperator and the values of efficiency were determined. Recuperator efficiency was calculated at 69% for the clack complete open, 72.87% for the clack half open. Rotary regenerator efficiency was obtained at 42% for the clack completely open, 44% for the clack half open. In the literature it is explained that the rotary regenerator efficiency is more than the recuperator efficiency. But, the recuperator efficiency turned out to be more than the rotary regenerator's because of the air leakages. For the future productions and experimental studies it should be advised to take into consideration the air leakages.