Eğitim kurumlarındaki liderlerin yönetilenler üzerindeki motivasyonunun incelenmesi
Investigation of motivation on the rules of the leaders in educational institutions
  1. Tez No: 399765
  2. Yazar: EBRU KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Eğitim kurumlarında liderlik, özellikle son yıllarda üzerinde çok çalışma yapılan bir konu olup, okul yöneticilerinin liderlik vasıflarının artmasının eğitim kurumlarında çalışanlara pek çok katkısı olduğunun altı çizilmektedir. Yine eğitim kurumlarında öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin yüksek olması, verilen eğitimin kalitesini arttırmada önemli bir etken olarak görülmektedir. Öte yandan liderlik ile motivasyon arasında literatürdeki mevcut çalışmalar incelendiğinde, henüz yeterli çalışmanın olmadığı görülmektedir. Verilen hizmet içi eğitimlerde bu konulara yeteri kadar yer verilmemesi de bunun göstergesidir. Bu nedenle yapılan bu çalışmada, eğitim kurumlarındaki yöneticilerin liderlik algısının, çalışanların motivasyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada, 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında, Kadıköy İlçesinde çeşitli ilk ve ortaokullarda görev yapan (n=192) öğretmenler üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Ankette öğretmenlere motivasyon düzeylerini ve yöneticilerinin liderlik algısını ölçen ölçekler uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, öğretmenlerin cinsiyet, öğrenim durumu, yaş, aylık gelir, medeni durum ve mesleki deneyimlerinin motivasyon düzeylerine göre yöneticilerinin liderlik düzeyi algısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Leadership in education organizations is a topic on which recently there are many researches focusing on, and it is underlined that increasing leadership skills of school managers have many advantages to workers at education organizations. In addition, high motivation level of teachers in education organization is seen an important factor to increase quality of education. On the other hand, it is seen that there have not been enough research, examining researches on relationship between leadership and motivation. The fact that there has not been enough places for leadership in in-service training is an indicator of this argument. For this reason, effects of leadership perceiving of managers at education organizations on worker motivation is examined in this research. In this research, survey was applied to (n=192) teachers working different primary and secondary schools in Kadıköy Province in 2014-2015 education year. In the survey, scales measuring motivation levels and leadership of manager perceiving were applied to teachers.