Mobbingin çalışan verimliliği üzerindeki etkileri:Sakarya imalat sanayisinde bir araştırma
Impacts of mobbing on employee efficiency:A research in Sakarya manufacturing industry
- Tez No: 399792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRŞİDE ÖZGELDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mobbing kavramı en genel ifadeyle iş yerinde psikolojik taciz yada şiddettir. Çalışma hayatında çalışanların maruz kaldıkları işe dayalı stresin temel kaynakları arasında mobbing gösterilebilir. İş hayatında ast üst ilişkisinin düzenlenmesinde de mobbing önemli rol oynamaktadır. İş hayatında çalışanların maruz kaldıkları mobbingin etkileri üzerine hazırlanmış olan bu çalışmanın evreni Sakarya imalat sanayisinde çelik konstrüksiyon imalat ve montajında çalışan işçilerden oluşmaktadır. Çalışmanın temel amacı mobbing ve verimlilik arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formunda sosyo-demografik bilgilere ilişkin sorular, çalışma durumuna ilişkin sorular, mobbing algısına ilişkin sorular ve verimlilik algısına ilişkin sorular yer almaktadır. Mobbing sorularının güvenilirlik testinde Cronbach's Alpha katsayısı 0,927 olarak tespit edilmiştir. Verimliliğe ilişkin sorular literatür taraması sonucunda araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Verimlilik sorularının güvenilirlik testinde Cronbach's Alpha katsayısı 0,919 olarak tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre üstler kendi eksikliklerinden kaynaklı nedenlere dayalı olarak altlarındaki çalışanlara kötü davranabilmektedir. İşyerinde yapılan psikolojik saldırı emek, zaman ve finans kaybına neden olmaktadır. Mobbing olaylarına maruz kalan çalışanların iş ortamındaki verimlilikleri azaldığı gibi özel hayatlarındaki duygu durumları da olumsuz yönde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of mobbing can be generally defined as psychological abuse or violence at workplace. Mobbing can be shown as one of the main reasons of the stress related to the job that personnel at the working places are exposed to. Also, in the process of the arrangement of the hierarchical relation, mobbing has a significant value. The universe of this study which is about the impacts of mobbing that personnel are exposed to in their working lives is formed by the steel construction, manufacturing and montage workers who work in Sakarya manufacturing industry. The main aim of the study is to determine the relation between mobbing and productivity. In this research, questionnaire is used as the data collection tool. In the questionnaire, questions related to socio-demographic information, questions related to working condition, questions related to the perception of mobbing and questions related to the perception of productivity are situated. In the reliability test of mobbing questions, Cronbach's Alpha coefficient is identified as to be 0,927. The questions related to productivity are generated by the researcher as a result of literature scanning. In the reliability test of productivity questions, Cronbach's Alpha coefficient is determined as 0,919. According to the results obtained from the study, resulting from their own insufficiencies, senior workers can mistreat the subordinate workers. The psychological attack causes to the waste of exertion, time and finance. As well as the fact that there is adecrease in productivity at work place of the personnel exposed to mobbing, the emotional issues in personnel's private lives are also negatively effected.