Alliance trajectories of the Czech Republic, Latvia, Ukraine and Belarus: A neoclassical realist analysis
Çek Cumhuriyeti, Letonya, Ukrayna ve Belarus'un ittifak yönelimleri: Neoklasik realist analiz
  1. Tez No: 399806
  2. Yazar: BURCU YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş döneminde Varşova Paktı üyesi olan Orta ve Doğu Avrupa'daki eski komünist ülkelerin Soğuk Savaş sonrası dönemde farklı ittifak yönelimleri sergilediği gözleminden hareketle, bahsekonu devletlerin ittifak yönelimlerindeki farklılaşmanın nedenlerini sorgulamaktadır. Analiz, ittifak davranışları ve NATO'ya yönelik tutumları açısından kendi aralarında farklılaşan Çek Cumhuriyeti, Letonya, Ukrayna ve Belarus örnekleri temelinde yürütülmektedir. Bu çerçevede, ilk olarak, ülke-temelli bir analizle bu devletlerin ittifak kararları ayrı ayrı değerlendirilmekte; ardından, bu analizden elde edilen bulgular karşılaştırmalı bir analizle kendi içinde karşılaştırılarak eski komünist ülkelerin ittifak seçimlerindeki farklılaşmanın nedenleri araştırılmaktadır. Neoklasik realist bir yaklaşımla hazırlanan bu tez, eski komünist devletlerin ittifak seçimlerinin sadece dış dinamiklere odaklanarak anlaşılamayacağını savunmaktadır. Buna göre, tez, eski komünist ülkelerin ittifak seçimlerini, dış dinamikler ile devletlerin kendine özgü iç siyasi dinamikleri arasındaki etkileşimle açıklamakta; ittifak seçimlerinin bölge genelinde farklılaşmasının ise, devletlerin dış ve iç bağlamlarındaki çeşitliliğin sonucu olduğunu değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Drawing on the observation that post-communist states in Central and Eastern Europe, having been Warsaw Pact members during the Cold War, made different alliance decisions in the post-Cold War period, this dissertation scrutinizes the reasons for the diversity in the alliance trajectories of post-communist states. The analysis is structured on the cases of the Czech Republic, Latvia, Ukraine and Belarus, which have differed among themselves in terms of their alliance decisions. This study first addresses these countries' alliance decisions with a country-focused analysis and then compares the findings from these cases with a comparative analysis in order to find out the reasons for the diversity in the alliance trajectories in the post-communist space. Written from a neoclassical realist perspective, this dissertation argues that post-communist states' alliance decisions cannot be fully comprehended by focusing exclusively on external dynamics. As such, it explains the alliance decisions of post-communist states with reference to the interaction of external dynamics with their domestic political peculiarities, and views the regional variation in the alliance trajectories as an outcome of the diversity in external and internal contexts of each post-communist state.