The status of the organization for security and co-operation in Europe as an international organization: A legal and theoretical analysis
Uluslararası bir örgüt olarak AGİT'in statüsü: Hukuki ve teorik bir analiz
- Tez No: 645327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUĞRA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Vankover'dan Vladivostok'a uzanan geniş faaliyet alanıyla dünyanın en büyük uluslararası bölgesel güvenlik örgütüdür. Böylesi geniş bir faaliyet alanına ve bölgesel önemine rağmen, AGİT'in çekişmeli hukuki ve politik statüsü bilimsel çevrelerce tartışılmaya devam edilmektedir. Bu itibarla, tez AGİT'in hukuki ve politik statüsüne ilişkin tarihsel ve yapısal bağlamda ikili bir analiz sunmaktadır. Tez kapsamında, tarihsel ve güncel olaylar temelinde, AGİT'in yapısal durumunu şekillendiren hukuki ve politik dinamikler incelenmiştir. Bu çalışmanın ana odak noktaları, AGİT'in tartışmalı uluslararası örgüt statüsüne ilişkin uluslararası hukuki tüzel kişilik kavramı ve örgütü meydana getiren üye devletlerin politik motifleridir. Bu bağlamda, örgütün yapısına ilişkin sorulara tatmin edici cevaplar bulmak amacıyla neorealizm, neoliberalizm ve konstrüktivizm teorilerinin sunduğu hukuki ve politik kavramlar kullanılmıştır. Netice itibariyle bu tezin iddiası, Avrupa-Atlantik faaliyet alanındaki de facto varlığı, vazgeçilmez fonksiyonları ve derin işbirliği mekanizmalarına rağmen AGİT'in hukuki ve politik eksiklikleri nedeniyle tam yetkili bir uluslararası örgüt vasfına sahip olamadığıdır.
Özet (Çeviri)
OSCE (Organization for Security and Co-operation in Europe) is the world largest regional security organization from Vancouver to Vladivostok. Despite its scope and importance, its legal and political status as an international organization is contentious and debated in scholarly circles. From this point of view, this thesis employed a dual analysis about legal and political status of the OSCE within historical and structural contexts. With the help of the past and recent events, the legal and political dynamics shaping the OSCE's structural settings was studied. The status of the OSCE as an international organization in regard to international legal personality concept, and the political motivations of the participating states resulted in the contentious status of the OSCE were the main focus of this study. In this sense, the political and the legal concepts originated from neorealism, neoliberal institutionalism and constructivism theories were utilized to reach satisfactory answers to these questions. In conclusion, the thesis is of the opinion that despite its de facto existence, indispensable functions and deep cooperation mechanisms within the Euro-Atlantic sphere, the OSCE fails to meet the criteria of a fully-fledge international organization due to its flaws in the legal and political contexts.