The NATO-Russia council and changes in Russia's policy towards NATO
NATO-Rusya konseyi ve Rusya'nın NATO'ya yönelik politikasındaki değişimler
- Tez No: 399813
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmanın amacı 2002 yılında NATO-Rusya Konseyi (NRK) kurulduktan sonra Rusya'nın NATO'ya yönelik politikalarındaki değişimleri incelemektir. Bu çalışma NRK'nin kurumlar aracılığıyla uluslararası işbirliğinin sağlanmasının bir örneği olduğunu savunan liberal görüşe karşı olarak Konsey'in Rusya'nın güç siyaseti veya kaygıları doğrultusunda ve NATO'nun güvenlik önceliklerine göre işlevini yerine getirdiğini savunmaktadır. Rusya'nın Gürcistan'daki askeri harekâtı ve Ukrayna'daki askeri müdahalesini takip eden Kırım'ı ilhakı, Konsey kapsamındaki faaliyetlerin askıya alınmasıyla sonuçlanmıştır. NRK kapsamında birçok pratik faaliyet başlatılmış ve geliştirilmiş olmasına rağmen bu durum Rusya ve NATO arasında daha kapsamlı bir stratejik veya siyasi yakınlaşmanın oluşmasına yol açmamıştır. Dolayısıyla, hem NRK hem de Rusya'nın NATO ile olan ilişkileri siyasal realist uluslararası ilişkiler yaklaşımı ile açıklanabilir. Bu tez giriş ve sonuç hariç yedi ana bölümden oluşmaktadır. İkinci bölüm çalışmanın kuramsal çerçevesini geliştirmektedir. Üçüncü bölüm 1991 ve 2002 yılları arasındaki Rusya-NATO ilişkilerini incelemektedir. Dördüncü ve beşinci bölümler sırasıyla NRK'nin kuruluşunu ve NRK işbirliğinin Rusya-NATO ilişkilerindeki rolünü tartışmaktadır. Altıncı ve yedinci bölümler 2002 ve 2014 yılları arasında Rusya'nın NATO'ya yönelik politikalarındaki değişimleri incelemektedirler. Sonuç bölümü öncesindeki sekizinci bölüm ise Ukrayna'daki krizi ve bu krizin Rusya-NATO ilişkilerine etkisini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to explain the changes in Russia's policy towards NATO after the creation of the NATO-Russia Council (NRC) in 2002. It argues that contrary to the liberal view which assumes that the NRC presents an example of international cooperation through institutions, the NRC has been functioning in accordance with power politics or concerns of Russia and the security priorities of NATO. Russian military action in Georgia and its military intervention in Ukraine followed by its annexation of Crimea resulted in the suspension of the NRC. Although the NRC had been a forum where a lot of practical activities initiated and developed, this did not lead to a broader strategic or political rapprochement between Russia and NATO. Therefore, both the NRC and Russia's relations with NATO could be explained by political realist approach to international relations. This thesis is composed of seven main chapters, introduction and conclusion. Chapter 2 develops the theoretical framework of the study. Chapter 3 examines Russia-NATO relations between 1991 and 2002. Chapter 4 and 5 discuss the creation of the NRC and the role of NRC cooperation in Russia-NATO relations respectively. Chapter 6 and 7 examine the changes in Russia's policy towards NATO between 2002 and 2014. Before the concluding chapter, chapter 8 discusses the most recent Ukraine crisis and its impact on Russia-NATO relations.