Self-handicapping among university students: The role of gender, self-esteem, procrastination, test anxiety, and self-compassion
Üniversite öğrencilerinde kendini sabotaj: Cinsiyet, öz-saygı, erteleme, sınav kaygısı ve öz-anlayışın rolü
- Tez No: 399814
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, cinsiyetin, öz-saygının, ertelemenin, sınav kaygısının ve öz-anlayışın, üniversite öğrencilerinin kendini sabotajındaki yordayıcı rollerini araştırmaktır. Çalışmanın örneklemini 801 (404 kadın ve 397 erkek) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Kendini Sabotaj Ölçeği, Rosenberg Öz-Saygı Ölçeği, Tuckman Erteleme Ölçeği, Akademik Duygular Ölçeğinin Kaygı alt boyutu, Öz-Anlayış Ölçeği ve demografik veri formu kullanılmıştır. Cinsiyetin, öz-saygının, ertelemenin, sınav kaygısının ve öz-anlayışın, öğrencilerin kendini sabotaj düzeylerini yordama güçlerini belirlemek için her adımda sırasıyla modele bir yordayıcı eklenerek, hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular, bütün yordayıcı değişkenlerin anlamlı olduğunu göstermiştir. Son model varyansın % 61'ini açıklamıştır. Cinsiyet, öz-saygı, erteleme, sınav kaygısı ve öz-anlayış için kısmi varyanslar sırasıyla %1, %30, %22, %6 ve %2 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the predictor role of gender, self-esteem, procrastination, test anxiety, and self-compassion for the variation in university students' self-handicapping. The sample of the study consisted of 801 undergraduate students (404 females and 397 males). In order to collect data, Self-Handicapping Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Tuckman Procrastination Scale, Anxiety subscale of Academic Emotions Questionnaire, Self-Compassion Scale, and demographic information form were used. In order to determine the role of gender, self-esteem, procrastination, test anxiety, and self-compassion in predicting university students' self-handicapping, hierarchical regression analysis was conducted by adding one predictor at each step. Results showed that all of the predictor variables contributed to self-handicapping significantly. The last model explained 61% of the variance in self-handicapping scores. Semi-partial variance of gender, self-esteem, procrastination, test anxiety, and self-compassion were 1%, 30%, 22%, 6%, and 2%, respectively.