Current state of environmental education in Turkey: A case from Ankara
Türkiye'de çevre eğitiminin mevcut durumu: Ankara örneklemi
  1. Tez No: 399824
  2. Yazar: NURAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE TEKSÖZ, PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretim üyeleri, fen bilgisi öğretmen adayları ve fen bilgisi öğretmenlerinin Türkiyede ilköğretim ve üniversite eğitimi boyutunda çevre eğitimi ile ilgili yapılan uygulamaların ve ihtiyaçların mevcut durumu hakkında görüşlerini araştırmaktır. Bu çalışmada hem nicel hem nitel veri toplama stratejilerini içeren karma yöntem kullanılmıştır. Bu çalışma, ilgili alanyazını tarama, örneklem oluşturma, veri toplama araçlarını geliştirme, pilot çalışma ve veri toplama basamaklarından oluşmaktadır. Örneklem olarak, Ankaradaki ulaşılabilir olan 4 öğretim üyesi, 150 fen bilgisi öğretmen adayı ve 250 fen bilgisi öğretmeni seçilmiştir. Çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlardan birincisi Çevre Eğitimi Gelişme Seviyesi Anketi (EE SoAQ) olarak adlandırılan, Türkiyede ilkokullarda çevre eğitimi içeren uygulamalar ve ihtiyaçlar ile ilgili mevcut durumu ortaya koymayı hedefleyen ankettir. İkinci veri toplama aracı olarak, hem ilkokul hem de üniversite eğitiminde yer alan çevre eğitimi ile ilgili mevcut durumu ortaya koymak için görüşme protokolü (EE-U IP) geliştirilmiştir. Veri toplamak için, anket fen bilgisi öğretmen adaylarına ve fen bilgisi öğretmenlerine; görüşme protokolü ise öğretim üyelerine uygulanmıştır. Çalışmada toplanan veriler sonucunda, katılımcılarıngörüşleri çalışılarak kesişen ve ayrışan noktalar ortaya konmuştur ve Türkiyedeki çevre eğitiminin geliştirilmesine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the current state of implementation and the needs of elementary school program and teacher education program in Turkey in the words of the people who engage in teaching; university lecturers, pre-service science teachers and in-service science teachers. Mixed methods research design, which includes both qualitative and quantitative data collecting strategies, is utilized in this study. The steps followed for the study involves reviewing the related literature, constructing the sample, developing the instruments for data collection, pilot testing of the instruments and data collection. The participants of the study is composed of 4 university lecturers, 150 pre-service science teachers and 250 in-service science teachers that was selected from Ankara by convenient-sampling. Two instruments, which have been developed by the researcher, were used in this research. One of them is EE SoAQ that aims to follow up the progress and determine the needs about EE implementations in elementary schools in Turkey. The other instrument is EE-U IP that aims to recognize current state and the needs about EE applications in both elementary schools and teacher education program in Turkey. For data collection, pre-service science teachers and in-service science teachers were implemented the questionnaire, and university lecturers were applied the interview. As a result, perceptions of the participants were investigated, and intersecting and distinctive points was revealed in order to contribute to the development of EE implementations in Turkey.