The role of future time perspective, environmental attitudes, perceived knowledge, self-efficacy of cooperation and gender in predicting university students' beliefs and behavioral intention about global climate change
Gelecek zaman perspekti̇fi̇, çevresel tutumlar, bi̇lgi̇ düzeyi̇ algısı, i̇şbi̇rli̇ği̇ özyeterli̇ği̇ ve ci̇nsi̇yeti̇n üni̇versi̇te öğrenci̇leri̇ni̇n küresel i̇kli̇m deği̇şi̇kli̇ği̇ne i̇li̇şki̇n i̇nançları ve davranış ni̇yetleri̇ni̇ yordamadaki̇ rolü
  1. Tez No: 399823
  2. Yazar: DENİZ ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE TEKSÖZ, PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada, gelecek zaman perspektifi, algılanan bilgi düzeyi, çevresel tutumları ve işbirliği özyeterliğinin (self-efficacy of cooperation), üniversite öğrencilerinin küresel iklim değişikliğine ilişkin inançları ve davranış niyetlerini yordamadaki rolü incelenmiştir. İlişkisel olarak tasarlanan bu çalışmaya Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden toplam 1580 lisans öğrencisi katılmıştır. Veri toplamak için Gelecek Perspektifi ile İlişkilendirilmiş Küresel İklim Değişikliği İnançları ve Davranış Niyetleri Ölçeği kullanılmıştır. Küresel iklim değişikliği inançları ve davranış niyetleri ile yordayıcıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, ekosantrik çevre tutumu ve algılanan bilgi düzeyinin, üniversite öğrencilerinin iklim değişikliği inançlarını yordamada en belirleyici iki faktör olduğunu göstermiştir. Gelecek zaman perspektifinin, küresel iklim değişikliği inançlarını yordamada istatistiksel olarak önemli bir belirleyici olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, işbirliği özyeterliği, ekosantrik çevre tutumu ve algılanan bilgi düzeyinin, üniversite öğrencilerinin, küresel iklim değişikliğine ilişkin davranış niyetlerini yordamada en belirleyici üç faktör olduğu sonucuna varılmıştır. Gelecek zaman perspektifi, küresel iklim değişikliğine ilişkin davranış niyetlerini yordamada istatistiksel olarak önemli bir belirleyici olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study was to explore the role of future time perspective, perceived knowledge about global climate change, environmental attitudes, and self-efficacy of cooperation in predicting the university students' beliefs about occurrence, causes and consequences of global climate change and behavioral intention to mitigate global climate change after controlling for gender. For this purpose, a quantitative study was designed and conducted with the participation of 1580 undergraduate students of METU and the data was gathered through the data collection instrument named Future Perspective Related Beliefs and Behavioral Intention about Global Climate Change Scale. The results revealed that self-efficacy of cooperation, ecocentric attitude and perceived knowledge, among others, are mainly three influential factors for the undergraduate students' beliefs about global climate change. The contribution of future time perspective, although low, was statistically significant in predicting behavioral intention to mitigate global climate change. The results also suggested that ecocentric attitude and perceived knowledge, among others, are mainly two influential factors for the undergraduate students' beliefs about global climate change. Future time perspective's contribution although low, was found to be significant in undergraduate students' beliefs about global climate change.