Antecedents of nature of science teaching intention:Testing the applicability of the theory of planned behavior
Bilimin doğası öğretimi niyetini belirleyen faktörler: Planlanmış davranış teorisinin uygulanabilirliğinin sınanması
- Tez No: 399830
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN, PROF. DR. SEMRA SUNGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, fen bilimleri öğretmen adaylarının fen derslerindeki konulara bilimin doğasını entegre etme niyetlerini açıklamada Planlanmış Davranış Teorisi'nin (PDT) uygulanabilirliğini sınamıştır. Veriler, 1172 son sınıf fen bilimleri öğretmen adayından bilimin doğasını entegre etme niyeti anketi kullanılarak toplanmıştır. PDT'ye dayanarak öne sürülen modele göre fen derslerine bilimin doğasını entegre etme niyeti, davranışa yönelik tutum, öznel norm (ÖN) ve algılanan davranış kontrolü (ADK) tarafından belirlenmektedir. Tutum, ÖN ve ADK'nin ise sırasıyla, davranış inanç gücü (DİG) ile sonuç değerlendirme (SD) arasındaki, normatif inanç gücü (NİG) ile motivasyon arasındaki ve kontrol inanç gücü (KİG) ile kontrol faktörü gücü (KFG) arasındaki etkileşimlere dayandıkları düşünülmektedir. Gizil değişkenler arasında etkileşimler içeren, öne sürülen model çift ortalama merkezleme stratejisine dayalı kısıtsız yaklaşım kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre katılımcıların niyeti, tutum ve ADK ile istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde ilişkilidir fakat ÖN ile değildir. Ayrıca, DİG ve SD, tutuma istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde bağlıyken, DİG ile SD arasındaki etkileşim tutuma bağlı değildir. Ek olarak, ÖN, NİG, motivasyon ve NİG ve motivasyon arasındaki etkileşimle istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde ilgilidir. Bunun yanısıra, ADK yalnızca KİG ile istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde ilişkili iken KFG ve KİG ile KFG arasındaki etkileşimle ilişkili değildir. Genel olarak, model niyetteki varyansın % 16.9'unu açıklamıştır. Bu bulgular fen bilimleri öğretmen adaylarının fen derslerindeki konulara bilimin doğasını entegre etme niyetlerini açıklayan diğer potansiyel faktörlerin varlığını öne sürmüştür, örneğin kişisel norm, öz-kimlik, ve bilimin doğası bilgisi.
Özet (Çeviri)
This study tested the applicability of the Theory of Planned Behavior (TPB) in explaining pre-service science teachers' intentions to integrate NOS into their science instruction. Data were collected from 1172 senior pre-service science teachers through administration of Intention to Integrate NOS Questionnaire. On the basis of TPB, a model was proposed suggesting that intention to integrate NOS into science instruction is determined by attitude toward behavior, subjective norm (SN), and perceived behavioral control (PBC). Attitude, SN and PBC are assumed to be based on interactions between behavioral belief strength (BBS) and outcome evaluation (OE), between normative belief strength (NBS) and motivation to comply (MC), and between control belief strength (CBS) and power of control factor (PCF), respectively. The proposed model which included latent interactions was assessed by unconstrained approach based on double-mean-centering strategy. Findings revealed that participants' intention was significantly associated with attitude and PBC but not with SN. Also, although both BBS and OE were significantly linked to attitude, the interaction between BBS and OE was not linked to attitude. Additionally, SN was significantly related to NBS, MC and the interaction between NBS and MC. Besides, while PBC was significantly associated with only CBS, it was not associated with PCF and the interaction between CBS and PCF. Overall, the model explained 16.9 percent of the variance in the intention. These findings suggested the presence of other potential factors in explaining pre-service science teachers' intentions to integrate NOS into their science instruction such as personal norm, self-identity, and NOS knowledge.