War and imperial capital: Public order, crime and punishment in Istanbul, 1914-1918
Savaş ve imparatorluk başkenti: İstanbul'da asayiş, suç ve ceza, 1914-1918
- Tez No: 399852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDAN ERGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu'nun, 1911 yılından itibaren müdahil olduğu savaşlar silsilesinin sonuncusu ve en önemlisiydi. Topyekün bir savaş olan Büyük Savaş sırasında, cephe ile cephe gerisi arasındaki sınırlar neredeyse kaybolmuştu. Bu nedenle, dört yıl boyunca devam eden savaş, savaşa katılan tüm ülkelerde, devlet-toplum ilişkileri üzerinde son derece büyük bir dönüştürücü etkiye sahip oldu. Bu çalışma, İstanbul'da savaş yıllarında uygulanan asayiş, suç ve cezalandırmaya dair politikalar üzerine yoğunlaşarak, Osmanlı İmparatorluğu'nun devlet-toplum ilişkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu analiz özellikle üç meseleye odaklanılarak yapılmıştır: modern devlet aygıtlarının konsolidasyonu; gittikçe otoriter bir yapıya kavuşan İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC) yönetimi; hükümetin topluma nüfuz edip edememe kapasitesi. Bu doktora çalışmasının bölümleri şu başlıklar üzerine detaylı bir analiz içermektedir: polisin ve ceza kanunun yapısı; seyahat varakaları, pasaportlar ve Seyrüsefer Kalemi tarafından hazırlanan raporlar; serserilere, göçmenlere, taşralılara, yabancılara ve azınlıklara uygulanan denetim politikaları; hırsızlık, vurgunculuk ve rüşvet ile ilgili İTC hükümeti tarafından geliştirilen suç politikası; devletin bekasına ve hükümetin devamlılığına tehdit olarak algılanan suçlara resmi yaklaşım; silah toplama pratiği; ve aflar.
Özet (Çeviri)
The Great War was the last and the most important part of the series of wars that the Ottoman Empire had been involved in since 1911. This was also a total war, as the boundary between the front and home front became almost indistinguishable. Therefore, the Great War, which lasted four years, had a great impact on state-society relations in all belligerent countries. This study aims to examine state-society relations in the Ottoman Empire by specifically addressing wartime policies related to public order, crime and punishment implemented in Istanbul. While doing this, there will be particular focus on issues such as the consolidation of modern state apparatus; the increasingly authoritarian rule of the Committee of Union and Progress (CUP); and the government's capability and/or incapability to penetrate into the society. In order to make this analysis, the chapters of this dissertation focus on topics as follows: the structure of police and Criminal Code; travel documents, passports and reports of the Travel Office; policies implemented on vagrants, refugees, countrymen, foreigners and minorities; criminal policy of the CUP government against theft, profiteering and bribery; official attitude towards some crimes regarded as threat to the survival of state and continuation of the CUP government; the practice of collecting arms; and amnesties.