Müzik dinleme alışkanlıkları üzerine dönemsel bir karşılaştırma -Diyarbakır örneği-
A periodical comparison on the habits of listening music- the case of Diyarbakır
- Tez No: 512210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİREKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sanat kişinin kendini semboller vasıtasıyla ifade etmesidir. Bu kimi zaman bir resim, kimi zaman bir şiir, kimi zaman bir roman ve kimi zamanda bir müzik olabilmektedir. Sanat bazen gerçeğin kusurlarından kaçıp mükemmeli aramak olabileceği gibi bazen de gerçeği tüm çıplağıyla önümüze serer. Bu bağlamda sanat toplumdan kopuk değildir. Her sanat az çok toplumdan bir şekilde etkilenmiştir. Bu etkilenme bazen toplumun sorunlarına çözüm bulup onu daha iyi bir yer yapmak olacağı gibi bazen de ona alternatif daha güzel bir dünya yaratmak da olabilmektedir. Bunun için sanat toplumdaki değişim ve dönüşümlerden etkilendiği gibi yaratığı alternatiflerle onu etkileyip değiştirebilmektedir. Hiç şüphesiz sanatın bir alt dalı olan müzik de sanatın toplumla karşılıklı olan bu ilişkide nasibini almıştır. Sanatın en yaygın dalı olan müzik sanatın diğer dallarıyla kıyasla toplumla etkileşimi daha fazladır. Bu yüzden karşılıklı değişim ve dönüşüm sanatın diğer dallarına kıyasla daha fazla etkilenmektedir. Bu çalışmanın temel tezi sanat ve onun en yaygın kolu olarak müziğin toplumsal değişim ve dönüşümden etkilendiği gibi onu etkilemek olduğunu savunmaktadır. Bundan dolayı müzik üzerinde toplumdaki değişim ve dönüşüm gözlenebilmektedir. Bu bağlamda çalışma genel olarak sanat ve müzik tanımlamalarıyla başlamış ve devamında toplumdaki değişim ve dönüşümün müzik üzerindeki etkisi ve müziğin toplumsal değişim ve dönüşümdeki etkisi incelenmiştir. Daha sonra ise müzik üzerinde kafa yormuş Frankfurt düşünürlerin müzik üzerindeki çalışmalarına değinip müziğin kültür, tabakalaşma ve kimliğin oluşumu üzerindeki etkisine incelenip ve tüm bunları saha çalışmasıyla desteklenip çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Art is to express yourself through symbols.. This can be sometimes a picture, sometimes a poem, sometimes a novel, and sometimes a music.As art may sometimes belookingfor perfection by escaping from the defect of factit sometimes displays the fact blindingly obvious.In this context, art is not disconnected from society.Every art has been influenced from the communitymore or lessin some way.As this influence would sometimes be making it a better place by finding solutions to the problems of society, sometimes it may also be creatinga more beautiful world as an alternative to it.Therefore as the art has been affected by the changes and transformations in the society,it can change by affecting the society with the alternatives it creates.No doubt music ,a branch of art has taken its share in the mutual relationship of art with the society.The interaction of the music,the most common branch of the art with the society is more thanother branches of the art.So mutual exchanges and transformations are affectedmore than other branches of art. The main thesis of this work has advocated that is to impress it as art and the music as the most common branch of it are affected by social change and transformation .So change and transformation in the society can be observedon the music.In this context, the study generally began with the definitions of art and music and later the effect of change and transformation in society on music and the effect of music on social change and transformation were examined.Then by mentioning about his studies of the Frankfurt thinkers concerning about musicby examining the impact of music on culture, the stratification,the formation of identification, and by being supportedall of them with the fieldwork,the studyhas been completed.