The Feldstein-Horioka puzzle in the presence of structural breaks: Evidence from China
Yapısal kırılmalar varlığında Feldstein-Horioka sorunsalı: Çin örneği
  1. Tez No: 399892
  2. Yazar: ETHEM ERDEM ORMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEM YILDIRIM KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma yapısal kırılmalar varlığında Çin için Feldstein-Horioka sorunsalının ampirik geçerliliğini incelemektedir. Bu amaçla, tek kırılmalı Gregory ve Hansen (1996) eşbütünleşme testi ile birlikte, yakın zamanda önerilen Maki'nin (2012) çoklu kırılmalı eşbütünleşme testi uygulanmaktadır. Yurtiçi tasarruflar ve yatırımlar arasında eşbütünleşmenin varlığı içsel yapısal kırılmalar ile sağlandıktan sonra, eşbütünleşme regresyonundan güvenilir sonuçlar elde edebilmek için Tam Değiştirilmiş En Küçük Kareler (FMOLS) ve Dinamik En Küçük Kareler (DOLS) tahmin yöntemleri uygulanmaktadır. Ampirik sonuçlar, Çin'de yurtiçi tasarruflar ve yatırımlar arasındaki ilişkinin dalgalı kur sistemine doğru rejim değişikliği ve 2008-2009 küresel finans krizleri ile değiştiğini göstermektedir. Daha belirgin olarak, yönetimli dalgalı kur rejiminin başlamasıyla birlikte, sabit kur dönemindeki bire yakın olan tasarruf alıkoyma katsayısında önemli ölçüde düşüş gözlemlenmektedir. Buna ek olarak, küresel finans krizi döneminde dünya genelinde benimsenen korumacı politikalarla örtüşerek, 2009'dan itibaren bu korelasyonda hafif artış gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the empirical validity of the Feldstein-Horioka puzzle for China in the presence of structural breaks. To this end, we employ the recently proposed multiple-break cointegration test of Maki (2012), along with the one-break Gregory and Hansen (1996) cointegration test. Once the existence of the cointegration between domestic savings and investment is ensured by allowing for endogenous structural breaks, Fully Modified Ordinary Least Squares (FMOLS) and Dynamic Ordinary Least Squares (DOLS) estimation procedures are implemented to obtain reliable inferences from the cointegrating regression. Empirical results reveal that the relationship between Chinese domestic savings and investment has changed with the regime shift towards flexible exchange rates and the 2008-2009 global financial crises. More specifically, with the introduction of managed floating exchange rate regime, a substantial reduction is observed in the almost unitary saving retention coefficient of the fixed exchange rate period. Furthermore, the correlation has experienced a slight increase since 2009, which coincides with the worldwide protectionist policies adopted in the depth of the global financial crisis.