Investigating the effect of student response system supported think-pair-share pedagogy on preparatory school EFL students' vocabulary achievement
Öğrenci yanıt sistemi destekli düşün-eşleş-paylaş pedagojik modelinin üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin kelime öğrenimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 399921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM BARAN JOVANOVİC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mobil teknolojilerin İngilizcenin ortak dil olarak kullanıldığı yükseköğrenim sınıflarındaki eğitsel potansiyelleri artmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de özel bir üniversitede, Öğrenci Yanıt Sisteminin (ÖYS) yabancı dil sınıfındaki öğrencilerin kelime öğrenmelerine bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Çalışma kapsamında, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiş, 4 orta seviye ve 4 ileri-orta seviye sınıfından 154 öğrenci ve 7 İngilizce okutmanıyla birlikte çalışılmıştır. Karma yöntemle yürütülen bu çalışmada veriler; kelime testi, algı testi ve öğrenciler ve okutmanlarla yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler üzerinden toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız gruplar testlerinden Mann-Whitney U testi kullanılmıştır; nitel veri ise temellendirilmiş teori uygulanarak incelenmiştir. ÖYS destekli Düşün-Eşleş-Paylaş tekniği uygulanan sınıflarda, kelime testi sonuçlarının daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrenci ve öğretmenlerle yapılan görüşmelerde, ÖYS kullanımının, sınıf içi aktivitelere katılım ve konsantrasyonu arttırdığı, hem öğretmenlere hem de öğrencilere daha iyi geribildirim sağladığı, özgüveni yükselttiği ve öğrencilerde ortaklaşa çalışma ve mücadele etme hissiyatını geliştirdiği bulunmuştur. Hem öğrenciler hem de öğretmenler ÖYS kullanımını olumlu bir tecrübe olarak değerlendirmişlerdir. Çalışma bulguları, gelişen ve derinleşen ÖYS literatürüne katkıda bulunmakta ve öğretmenlere sınıflarında kullanabilecekleri pedagojik öneriler sunmaktadır. Bu çalışma, ÖYS destekli kelime öğrenimi ve öğrenilenlerin akılda kalıcılığını çalışan araştırmacılara, üniversite hazırlık ve lisans düzeyinde İngilizce dil sınıflarındaki müfredat geliştiricilere, hizmet öncesi ve hizmet içi program tasarımcılarına öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The educational potentials of using mobile technologies in higher education classrooms where English acts as a lingua franca among all nations are growing. The needs have emerged to understand and integrate educational technologies into these classrooms. The purpose of this study was to investigate the effect of Student Response System (SRS) supported Think-Pair-Share pedagogy on vocabulary achievement of EFL students in a private university in Turkey. 154 students and 7 instructors were selected from 4 intermediate and 4 upper intermediate classrooms according to convenience sampling. For this mixed-methods research, the data were collected through vocabulary achievement tests, the perception survey, and semi-structured interviews conducted with students and instructors. Quantitative data analysis was performed with independent samples test using the Mann-Whitney U test and qualitative data were decoded following grounded theory. The analysis of the vocabulary achievement test revealed that SRS supported Think-Pair-Share pedagogy resulted in higher vocabulary achievement. The analysis of interviews with students and instructors revealed that SRS experience increased engagement and concentration of students on in-class activities, provided better quality feedback for both instructors and students, fostered self-confidence and resulted in an increased sense of cooperation and competition among students. Both instructors and students reported that using SRS was a positive experience for both parties. Findings in this study add to deepening SRS literature and present practice-oriented recommendations for classroom teachers. This study presents recommendations for future research on SRS supported vocabulary development, vocabulary retention, and to prep school and undergraduate program curriculum designers in ELT, pre-service and in-service teacher education programs.