Modeling the associations among sibling relationship quality, co-rumination, rumination, and depression
Kardeş ilişki kalitesi, eşli ruminasyon, ruminasyon, ve depresyon arasındaki ilişkilerin modellenmesi
- Tez No: 399924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma kardeş ilişki kalitesi, eşli ruminasyon, ruminasyon ve depresyon arasındaki ilişkileri ortaya çıkaran bir modeli test etmek için tasarlandı. Bu çalışmanın örneklemi 578 Türk üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Kadın katılımcıların sayısı 336 (%58), erkek katılımcıların sayısı 242'dir (%42). Katılımcıların yaşları 18 ve 26 arasında değişmektedir (M= 20.86, Mdn= 21 Mo= 21, SD= 2.11). Çalışmanın değişkenlerini değerlendirebilmek için Hayat Boyu Kardeş İlişkisi Ölçeği, Eşli Ruminasyon Ölçeği, Ruminatif Tepki Ölçeği Kısa Formu ve Beck Depresyon Envanteri kullanılmıştır. Bu çalışmada ön görülen modeli test etmek amacı ile Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılmıştır. YEM analizi sonucu, önerilen modelin anlamsız çıkan iki yola rağmen iyi uyum indeksleri gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Anlamsız bulunan yollar modelden çıkarılarak analiz tekrar edilmiştir. Yeni model veriye daha iyi uyum sağlamıştır. Bu yeni modelin sonuçlarına göre, ruminasyonun depresyon ile yüksek ilişkili; kardeş ilişki kalitesi ile düşük ilişkili olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak, eşli ruminasyonun kardeş ilişki kalitesi ile yüksek ilişkili; ruminasyon ile düşük ilişkili olduğu bulunmuştur. MANOVA analizi, cinsiyetin depresyon dışında araştırmada kullanılan tüm değişkenler üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to test a model exploring the associations among sibling relationship quality, co-rumination, rumination, and depression. The sample of the current study was composed of 578 Turkish university students. The number of female participants was 336 (58 %) and the number of male participants was 242 (42 %). The age of the participants ranged between 18 and 26 (M= 20.86, Mdn= 21 Mo= 21, SD= 2.11). The Lifespan Sibling Relationship Scale, the Co-Rumination Questionnaire, the Short Version of the Ruminative Response Scale and the Beck Depression Inventory were used to assess the variables of the study. In the current study, structural equation modelling (SEM) was used to test the hypothesized model. The SEM results demonstrated that proposed model provided a good fit to the data despite two non-significant paths. The proposed model was retested by removing these non-significant paths. The trimmed model provided a better fit to the data. According to the results, rumination was found to have a high correlation with depression and a low correlation with sibling relationship quality. Co-rumination was found to have a high correlation with sibling relationship quality and low correlation with rumination. MANOVA analysis revealed that gender had a significant effect on all of the study variables, except for depression.