Fears of preschool and primary school children with regard to gender, age and cultural identity: Cross-cultural study
Anaokul ve ilkokula giden çocukların cinsiyet, yaş ve kültürel farklılıklarına göre korkuları: Kültürler arası araştırma
- Tez No: 399923
- Danışmanlar: Prof. Dr. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Moldova ve Türkiye'de yaşayan 4-9 yaşları arasında anaokul ve ilk okul öğrencisi kız ve erkek çocukların korkularının incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın amacına ulaşabilmek için, iki farklı örneklem kullanılmıştır. Birincisi Moldova'da yaşayan yaş ortalamaları 7.13 (SD=1.58) olan 247 katılımcıdan (124 kız ve 123 erkek) oluşmaktadır. İkincisi ise Türkiye'de yaşayan yaş ortalamaları 7.17 (SD=1.64) olan 243 katılımcıdan (124 kız ve 119 erkek) oluşmaktadır. Fear Survey for Children“Fears in Cabins”(Zakharov, 1986; Panfilova, 1999) adlı ölçeğin Türkçeye uyarlanması çalışması yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda Moldova ve Türkiyede yaşayan farklı iki grubun genelde ortak korkularının olduğu çıkmıştır: en çok korkulan 10 konudan 8'i iki grupda da aynıdır. Genel olarak tüm çocuklar tarafından en çok tekrarlanan korkularin“ailemden birinin ölmesi”,“kendi ölümüm”,“birisi tarafından saldırıya uğramak”,“hayvanlar (yılan, böcek, köpek, v.s.)”,“yangın”,“savaş”,“doğal felaketler (fırtına, şimşek, tufan, deprem)”,“kötü rüyalar”olduğu görülmüştür. Daha önceki araşıtmalara parallel olarak bu araştırma da gösteriyor ki hem Türk hem Moldovalı çocukların cevapları doğrultusunda kız çocukları erkek çocuklarına oranla daha fazla korkuyorlar. Araştırma sonucuna göre Moldovalı çocukları en çok 9 yaşında en az 5 yaşında, erkek çocukları en çok 6 ve 9 yaşında en az 4 yaşında korkuyorlar. Türk çocukları en çok 7 en az 4 yaşında korkuyorlar. Çocukların yaşı ve kültürleri arasındaki etkileşimin oldukça dikkat çekici olduğu görülmüştür. Genel olarak Moldova'da yaşayan çocukların toplam korku ortalaması (M=13.23, SD=5.69) Türkiye'de yaşayan çocukların ortalamasından (M=15.60, SD=6.26) daha düşük çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to investigate the fears of male and female preschool and primary school children between the ages of four and nine from two different countries, Moldova and Turkey with regard to age and gender. To reach the aim two different samples were utilized. Moldavian sample was comprised of 247 participants (124 females and 123 males) with a mean age of 7.13 (SD=1.58) living in Kishinev. Turkish sample was comprised of 243 participants (124 females and 119 males) with a mean age of 7.17 (SD=1.64) living in Ankara. A new instrument Fear Survey for children“Fears in Cabins”(Zakharov, 1986; Panfilova, 1999) was adopted into Turkish and presented in this study. Results indicated that the most ten commonly endorsed fears in both sample were almost the same: eight out of ten the most fearful items reported by children were the same in both samples. Overall most commonly endorsed fears were: parents' death, myself dying, animals, conflagration, war, natural calamity etc. Both Moldavian and Turkish girls reported significantly higher level of fear than boys. Results of the study pointed that Moldavian children experience more fears at the age of 9 and the lowest level of fears at the age of 5. In Turkish sample, results demonstrated that children experience more fears at the age of 7 and the lowest level of fears at the age of 4. In general, total fear of children living in Moldova (M=13.23, SD=5.69) is lower than mean of total fear of children living in Turkey (M=15.60, SD=6.26).