The dynamic nature of positional identities in an EFL classroom: A conversation analysis-led case study
Yabancı bir dil olarak İnglizce'nin öğretildiği sınıflarda konumlandırılmış kimliklerin dinamik doğası konuşma çözümlemesi odaklı örnek olay incelemesi
- Tez No: 399925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Onlarca yıldır, sosyal konuları içeren çalışmalar ikinci yabancı dil edinimi ve uygulamalı dilbilim alanında da önde gelen konu olmuştur. Bunun sonucu olarak, özellikle kimlik, Block 'un (2007) da belirttiği gibi Norton'un çalışmasının ardından hak ettiği ilgiyi görmüştür. Bu durumla uyumlu olarak, kapsamlı birçok çalışma yabancı dil öğrenme ve kimlik arasındaki ilişkiye önemli ölçüde ışık tutmuştur. Ancak yabancı dil olarak İngilizce'nin öğretildiği sınıflarda sınıf içi etkileşiminin incelenmesi oldukça az bilim insanın değindiği bir konu olmuştur. Bu bağlamda, bu çalışma yabancı dil olarak İngilizce öğretilen bir sınıfta, öğrencilerin nasıl konumlandırılmış kimlik oluşturduklarını, buna paralel olarak nasıl müzakereye vardıklarını analiz etmektedir ve bu konumlandırılmış farklı kimliklerin sınıf içinde yabancı dil öğrenme olanaklarıyla nasıl ilişkili olduğunu anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, konumlandırma teorisi (Davies and Harre, 1990) tarafından yönlendirilerek, Türkiye'de İç Anadolu'da özel bir üniversitenin hazırlık programındaki yabancı dil olarak İngilizce öğretilen bir sınıfta uygulanmıştır ve 55 saatlik sınıf içi ses ve görüntü kayıtlarını incelemek için konuşma çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Sınıfın diğer üyelerinden farklı kimlik müzakereleri gösteren üç öğrenci odak katılımcı olarak seçilmiştir. Sonuçlar gösteriyor ki, öğrenciler etkileşimin dizisel yapısında çeşitli şekillerde hem konumlar benimseyip hem de başkaları tarafından konumlandırılarak yetkin, konuşkan ya da esprili olmak gibi belli başlı kimlikler oluşturmaktadır ve müzakereye varmaktadır. Bu kimlikler oldukça dinamik olmakla birlikte öğrencilerin öğrenme olanaklarında önemli rol oynar. Bu çalışma, literatürdeki boşluğu farklı bir yöntem ve araştırma ortamıyla destekleyerek, kimlik araştırmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout the past decades, socially oriented studies have become the leading topics in the fields of SLA and Applied Linguistics. Within this framework, in particular, identity has attracted its deserved attention following Norton's work (1995, 2000, 2013) as Block (2007) puts forward. In line with this case, an extensive body of research has provided significant insights into the links between identity and language learning. However, analyzing classroom interactions in an EFL context has been the core subject of very few scholars in identity literature. In that sense, this study aims to understand how positional identities were constructed and negotiated in interaction in an EFL setting, and further to explore how these positional identities interact with learners' getting access to language learning opportunities. Guided by positioning theory (Davies and Harre, 1990), this study has been conducted in an EFL classroom of a preparatory English program of a private university in Central Anatolia in Turkey and a conversation analytic approach is utilized to analyze 55 hours of audio-video recordings of classroom interactions. Displaying different identity negotiation from other members of the class during the term, three students were chosen as focal participants. The findings reveal that by adopting and being assigned a variety of positions in the sequential organization of interaction, students constitute and negotiate certain identities such as being competent, talkative or humorous and these identities are quite dynamic and play a vital role in students' language learning opportunities. By bridging the gap with a different methodology and context, this study contributes to the existing knowledge of identity research.