The impact of medium of instruction on students' foreign language learning beliefs
Eğitim dilinin öğrencilerin yabancı dil öğrenim inanışları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 399929
  2. Yazar: AYŞEGÜL UTKU YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ÇİĞDEM SAĞIN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, akademik programlarda kullanılan eğitim dilinin, üniversite öğrenimlerine başlamadan önce zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfına devam etmekte olan öğrencilerin, yabancı dil öğrenim inanışları üzerindeki etkisini ve derecesini incelemiştir. Çalışma Ankara'da yer alan, eğitim dili tamamen İngilizce olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), ve eğitimini yüzde 100 Türkçe veya yüzde 70 Türkçe ve yüzde 30 İngilizce olarak karma vermekte olan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri anket ve mülakat yöntemleriyle, toplamda ankete 295, mülakata 26 öğrencinin katılımıyla toplanmıştır. Yüksek öğretimlerini İngilizce veya Türkçe olarak yapacak olan öğrencilerin yabancı dil öğrenimi konusundaki motivasyon, strateji, dil öğreniminin yapısı, kaygı/ zorluk, ve eğilim ile ilgili inanışları arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymak amacıyla, nitel ve nicel data analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, iki grup arasında, motivasyon, strateji, dil öğreniminin yapısı ve kaygı/ zorluk alanlarında bazı inanışlar arasında istatistiksel farklılıklar gözlemlense de, öğrenciler, İngilizce öğrenmenin günümüz dünyasındaki önemi konusundaki farkındalıklarından kaynaklı olarak, genel itibariyle benzer inanışlar sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact and magnitude of the language medium of instruction adopted at undergraduate programs on the foreign language learning beliefs of students attending compulsory language preparatory programs of their universities prior to commencing their higher education. The research was conducted at two universities in Ankara: Middle East Technical University (METU), where all academic education is provided in English, and TOBB University of Economics & Technology (TOBB), where programs are offered in either 100 per cent Turkish or a combination of 70 per cent Turkish and 30 per cent English. The data was collected through a survey questionnaire and semi-structured interviews. In total, 295 students participated in the questionnaire, and 26 in the interviews. Data analysis was conducted both quantitatively and qualitatively in order to identify inter-group similarities and differences in the language learning belief patterns of English-medium students and Turkish-medium students regarding motivations, strategies, nature of language learning, apprehension/ difficulty, and aptitude in language learning. The research revealed that, although significant differences existed in some beliefs in the areas of motivations, strategies, nature of language learning and apprehension/ difficulty, the overall trend in beliefs were similar in both groups, emanating from students' awareness on the essentialness of learning English in the current era.