The relationship between parents' perceptions of school climate and their involvement in school
Velilerin okul iklimi algısı ve onların okulda katılımı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 399930
  2. Yazar: HASAN YÜCEL ERTEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Velilerin okul iklimi algıları onları okulda katılıma yönlendirir ve bu süreç olumlu okul çıktılarında artışla sonuçlanabilir. Bu çalışmanın amacı velilerin okul iklimi algısı ve veli katılımı arasındaki ilişkiyi irdelemektir. Araştırma deseni olarak nicel bir araştırma türü olan ilişkisel tarama bu ilişkiyi incelemek için kullanılmıştır. Çalışma evreni Ankara'daki ilk ve orta okul velilerini içermektedir. Örneklem, Ankara'nın merkez ilçeleri olan Çankaya, Yenimahalle, Altındağ ve Keçiören'deki velilerden iki adımlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Birinci adımda okullar seçilmiştir. Veliler ise ikinci adımda seçilmiştir. Velilere okul iklimi ve veli katılımı ölçekleri uygulanmıştır. Okul iklimi ölçeği pilot çalışma ile Türkçe'ye uyarlanmıştır. Açımlayıcı faktör analizinde SPSS 22.0 kullanılmışken doğrulayıcı faktör analizinde AMOS 18 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistik, Pearson ve hiyerarşik çoklu regresyon bağıntıları SPSS 22.0'de yürütülmüştür. Çalışma sonuçları velilerin okul iklimi algısı ve onların okulda katılımı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Velilerin akademik iklim, güvenlik ve sosyal iklim algıları veli katılımı ile veli katılımının ebeveynlik, karar verme, okul etkileşimi ve evde öğrenme alt boyutlarını yordamıştır. Okul ve aile arasındaki bağı kuvvetlendirmek için tüm okul paydaşları birlikte çalışmalıdır
Özet (Çeviri)
Parent perceptions of school climate contribute to parent involvement or engagement in the school and this process may result in an increase in positive school outcomes. The purpose of this study is to examine the relationship between parent perceptions of school climate and parent involvement. Correlational research design as a quantitative research model was used to examine this relationship. The population of the study that consisted of parents of students in primary and middle schools in Ankara. The sample for the study was selected from Çankaya, Yenimahalle, Altındağ, and Keçiören which are four provinces of Ankara through two-stage sampling. In the first stage, schools were selected. Parents were selected in the second stage. The scales of school climate and parent involvement were administered to parents. The scale of school climate was adapted into Turkish through a pilot study. Exploratory factor analysis was conducted using SPSS 22.0 while confirmatory factor analysis was conducted in AMOS 18.0. Descriptive statistics,Pearson correlation and hierarchical multiple regression analysis were performed in SPSS 22.00. The results of the study showed that there was a positive relationship between parents' perceptions of school climate and their involvement in school. Also, perceptions of academic climate, safety, and social climate which were sub-dimensions of school climate predicted parent involvement and its sub-dimensions which were parenting, decision-making, school interaction, and learning at home. To enforce connectivity between families and school, all stakeholders should work together.