Investigating the use of mobile-based vocabulary notebooks on students' vocabulary achievement in English language learning
İngilizce öğreniminde mobil kelime defteri kullanarak öğrencilerin kelime başarılarının araştırılması
  1. Tez No: 399931
  2. Yazar: ÖZLEM ZENGİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojinin hızla yaygınlaşması ve gelişmesiyle birlikte İngilizce eğitimi ve öğretimi de büyük bir ölçüde etkilenmiştir. Akıllı telefon ya da Ipad gibi mobil araçlara olan yoğun talep sebebiyle de yabancı dil eğitiminde mobil öğrenmenin etkileri görülmektedir. Bu çalışmanın asıl amacı İngilizce öğrenmede mobil kelime defteri ve kelime defteri tutmanın öğrencilerin kelime başarı seviyelerindeki farkları incelemektir. Bu çalışmada ön test ve son test kontrol grup yarı-deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Her grupta Bilkent Universitesi İngiliz Dili Meslek Yüksek Okulu hazırlık programında okuyan ve İngilizce seviyeleri B2 olan 20 öğrenciler vardır.Bu çalışmadaki veriler ön test ve son test olarak kullanılan kelime testiyle toplanmıştır. Mobil kelime defteri kullanmak ile ilgili derinlemesine bilgilere ulaşmak için, deneysel gruptaki bazı öğrencilerle mülakatlar yapılmıştır. Bu çalışmadaki nicel veriler kelime başarı testiyle ön ve son test olarak toplanmıştır ve nicel veriler de deney grubundaki bazı öğrencilerle çalışma sonu yapılan mülakatlardan toplanmıştır. Elde edilen sonuçlar betimleyici ve yordayıcı istatistik yöntemleriyle analiz edilmiştir. Nicel veriler karışık değişkenli varyans analizi ve bağımsız Mann-Whitney U test ile, nitel veriler de içerik yöntemiyle analiz edilmiştir. Nicel verilerin sonuçlarına göre mobil kelime defteri öğrencilerin kelime başarılarını olumlu şekilde etkilemektedir ve bu sonuç nitel verilerle de desteklenmiştir. Öğrenciler mobil kelime kullanımıyla ilgili olumlu yorumlar yapmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increased development of technology, English language learning and teaching have been affected profoundly. The high demand on the use of mobile devices like smart phones, Ipads, etc in daily life has given a rise to mobile learning in foreign language learning. The main purpose of this study was to investigate the differences in vocabulary achievement level of students in keeping mobile-based and paper-based vocabulary notebooks in English language learning. The study was designed according to pre-post control group quasi-experimental design. There were 20 students in each group whose English level was B2 at Bilkent University School of English Language. Data were collected through a vocabulary achievement test which was used as both pre and post tests. To collect in-depth information related to using mobile-based vocabulary notebooks, semi-structured interviews were also conducted with some students in the experimental group at the end of the study. The results were analyzed using descriptive and inferential statistics techniques. The quantitative data were analyzed through Mixed- ANOVA and independent samples Mann-Whitney U test and the qualitative data were analyzed through content analysis. The results of quantitative data indicated that mobile-based vocabulary notebooks have positive effects on students' vocabulary achievement and the qualitative data analysis supported this finding as well. The students were very positive about the use of mobile-based vocabulary notebooks.