Personifying history: Vernon Lee and re-imagining the Florentine Renaissance
Tarihi kişileştirmek: Vernon Lee ve Floransa Rönesans'ını yeniden hayal etmek
- Tez No: 399935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE SEVİL ENGİNSOY EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, 19. yüzyılın sonunda Floransa'nın Rönesans sanatı ve mimarisinin merkezi olarak yeniden keşfiyle ortaya çıkan alternatif tarih yazım geleneklerini araştırır. Tez, bu konuyu Britanyalı yazar ve eleştirmen Vernon Lee (1856–1935)'nin tarihi, izlenimcilik ve öznellik ile yorumlamaya dayanan fikirlerini savunduğu Rönesans çalışmaları olan Euphorion (1884) ve Renaissance Fancies and Studies (1895) başlıklı eserleri, ve Belcaro (1882) ve Baldwin (1886) isimli iki makale derlemesi üzerinden tartışacaktır. Buna göre tez, Lee'nin Viktoryen toplumda bağımsız bir kadın tarihçi olması fakat tarih yazımını edebî bir süreç olarak ele almasından dolayı ortaya çıkan 'profesyonel olmayan tarihçi' konumunu; neredeyse bütün hayatını Floransa'da yaşayan Anglo-Amerikan topluluğunun bir parçası olarak geçirmesi sebebi ile hem üzerine bir çok eser verdigi Rönesans dönemine ait sanatsal ve mimari kalıntılarla birlikte yaşaması, hem de şehrin tarihi alanlarının dönemin kentsel dönüşüm projelerine karşı korumasıyla iç içe geçtiğini gösterir. Her ne kadar günümüzde Lee'nin edebi eserleri kadın ve cinsiyet calışmaları alanlarında disiplinlerarası olarak inceleniyor olsa da Rönesans üzerine olan sanat tarihsel eserleri hala büyük ölçüde göz ardı edilmektedir. Bu sebepten dolayı tez, Lee'nin tarihi değerlendirme biçimini ve sanatsal, mimari, ve kentsel bir Floransa deneyimini ön plana çıkararak Vernon Lee'yi çağdaşlarından farklı bir tarihçi olarak inceler.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the alternative approaches to the history writing that emerged during the later half of the nineteenth century with the re-discovery of Florence as the centre of Renaissance art and architecture. It discusses this topic by focusing on the British writer and critic Vernon Lee (1856–1935) and her works on interpreting the past through a personal and impressionistic viewpoint, including her 'formal' studies of the Renaissance Euphorion (1884) and Renaissance Fancies and Studies (1895), and her essay collections Belcaro (1882) and Baldwin (1886). Accordingly, it seeks to place Lee in relation to her contemporaries through her standing in the Victorian society as a woman writer of history but her reception as a 'non-professional' historian; her practice which was derived from an understanding of history writing as an issue of literature rather than science; her direct connection with the Renaissance lore as a lifelong resident of Florence; and the active role she played as a leading member of the Anglo-American community in the city regarding the conservation of historical sites against modernisation projects of the time. Despite an interdisciplinary reintroduction of Lee's works in gender/queer studies, the interest on her works in the studies of nineteenth century Renaissance historiography remains sparse. Therefore, in introducing her treatment of history, and her personal contact with Florence and Florentine Renaissance, this thesis aims to show her status as a rewarding historian worthy of recognition on her own.