'Word, image & architectural historiography in W.G. Sebald's Austerlitz (2001)'
'W.G. Sebald'ın Austerlitz (2001) adlı kitabında yazı, görüntü ve mimarlık tarihi yazımı'
- Tez No: 399936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SEVİL ENGİNSOY EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışma, mimarlık tarihi yazımı sürecinde disiplinler arası etkileşimin anlaşılmasına yönelik bir girişimdir. Bu amaçla da W.G. Sebald'ın son düz yazı eseri Austerlitz (2001)' i“ölüm”ve“sonraki yaşam”gibi kavramlar üzerinden inceler. Bu süreçte, yazınsal ve görsel anlatıların izlerini takip ederek, mimarlık tarihi yazımı ile edebi yazın sürecinin kesişiminde nasıl etkileştiklerini kendisine konu edinir. Bu bağlamda, Sebald'ın Austerlitz'i gelenekselin dışına çıkarak sosyal ve kültürel zeminleriyle incelenmiş bir yapılı çevre tasviri sunar. Hatırı sayılır bir mimarlık kritiği sunmanın yanında, bu çalışma, yapılı çevrenin aynı anda birden fazla bağlamının olduğunu unutulmuş ve gözardı edilmiş tarihlerine değinerek göz önüne serer. Böylelikle,“gerçeklik”kavramını ve yazılı ya da görsel belgelerin pozisyonlarını sorgular ve kurmaca yazınla harmanlar; başka bir deyişle edebiyatın olanaklarından yararlanır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to uncover interaction of interdisciplinary practices in the process of writing architectural histories. For this purpose, it examines W.G. Sebald's last prose work Austerlitz (2001) in the light of some concepts such as“death”and“afterlife”. It traces the textual and visual narrative of the work together and places this narrative at the intersection of architectural history writing and literary writing. What Sebald's Austerlitz offers is an untraditional way of represention of the built environment, locating it within its social and cultural backgrounds. While containing significant amount of architectural criticism, yet this work reveals an understanding that there are multiple contexts that the built environment fits in. Revolving around the hidden or neglected histories, it questions“reality”and the status of the documentary material whether written or visual, and blends it with fiction, in other words it uses the opportunities of literature.