Volunteers' motivation and sense of community in a sports event
Bir spor etkinliğinde gönüllülerin motivasyonu ve topluluk hissi
- Tez No: 399960
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gönüllüler spor etkinlikleri için vazgeçilmezdir. Etkinliklerin başarısı gönüllülerin iyi yönetilmesi ve koordinasyonlarının sağlanmasıyla ilişkilidir. Topluluk hissi teorisinin çerçevesinde bunları anlamak mümkündür. Bu çalışmanın amacı spor etkinliklerinde görev alan gönüllülerin motivasyonları ve algılanan topluluk hislerini araştırmak, aynı zamanda motivasyonları ve topluluk hisleri arasındaki ilişkileri incelemektir. 36. Vodafone İstanbul Maratonunda görev alan dört yüz yetmiş yedi gönüllü bu çalışmaya katılmıştır. Geçerlikleri ve güvenirlikleri test edildikten sonra, Spor Etkinlikleri Gönüllü Motivasyon Ölçeği (SEGMÖ) ve Algılanan Topluluk Hissi Ölçeği (ATHÖ) aracılığıyla veri toplanmıştır. Ölçekler e-posta ve kağıt formlar aracılığıyla uygulanmış, veri toplama sürecinde kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Veri analizi aşamasında betimleyici istatistikler ve kanonik korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi AMOS 18 programıyla yapılırken, diğer analizler SPSS 22 paket programıyla uygulanmıştır. Bulgular spor etkinliği gönüllülerinin çoğunluğunun erkek ve üniversite öğrencisi olduğunu ortaya koymuştur. Gönüllülerin etkinliğe katılmak için yüksek motivasyona sahip olduğu ve topluluk hissi algılarının yüksek seviyede olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, gönüllülerin topluluk hissi ve motivasyonları arasında orta seviyede, pozitif ilişki bulunmuştur. Sonuçlar, gönüllüler arasında topluluk hissinin önemli bir etken olduğunu ve etkinlik yöneticilerine etkinlik öncesi toplantılarda ve etkinlik süresince gönüllülere sosyaleşme fırsatlarının yaratılması tavsiye edilmiştir. Gönüllü motivasyonunun farklı değişkenlerle ilişkisini araştıran yenilikçi çalışmalar veya spor etkinliği ortamlarında topluluk hissini irdeleyen nitel çalışmalar ileride yapılacak çalışmalar için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Volunteers are indispensable for sports events. Success of the event is related with their well management and coordination. These can be understood within the theoretical framework of the sense of community theory. Aim of this research was investigating the perceived senses of community and motivations of volunteers, and examining correlations between sense of community and motivation of sports event volunteers. Four hundred seventy-seven volunteers who served for 36th Vodafone Istanbul Marathon participated the study. After checking validity and reliability, data were collected via Special Event Volunteer Motivation Scale (SEVMS) and Perceived Sense of Community Scale (PSCS). Instruments were applied via e-mail and paper forms in data collection process. Descriptive statistics and canonical correlation analysis was used in data analysis process. Confirmatory factor analyses were conducted by AMOS 18 while other analyses were conducted by IBM SPSS 22 package program. Findings demonstrated that most of the sports event volunteers were male and university or college students. Volunteers were highly motivated to participate the event and their sense of community perception was in high level. In addition, there was a positive correlation between sense of community and motivation of volunteers in moderate level. Results demonstrated that sense of community among volunteers has an importance and event managers were recommended to provide socialization opportunities throughout event and in pre-event meeting processes. Innovative studies such as relation of volunteer motivation with different variables or qualitative studies that examine sense of community in sports or event settings were recommended for further studies.