The impacts of post-disaster spatial structure on low income women: The case of Düzce
Afet sonrası mekansal yapının düşük gelirli kadınlar üzerindeki etkisi: Düzce örneği
  1. Tez No: 399964
  2. Yazar: HANDE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Düzce, 1999 yılında Türkiye'nin kuzeybatısını etkileyen iki büyük depreme bağlı olarak neredeyse tamamen yıkılmış, ardından, kentte, depremzedelerin afet öncesi yerlerinden alınarak afet sonrası yerlerine yerleştirilmelerini de içeren hızlı bir mekânsal süreç başlamıştır. Özellikle konut alanlarını ilgilendiren bu süreçlerin, gündelik hayatları büyük ölçüde konut alanlarıyla sınırlı düşük gelirli kadınlar üzerinde, uzun vadede birçok etkisi olmuştur. Ancak, sözkonusu düşük gelirli kadınlar gerek araştırma gerekse de afet sonrası planlama ve uygulama aşamalarına konu edilmemişlerdir. Bu tez, bu alandaki boşluğu sorunsallaştırmakta ve toplumsal cinsiyet, mekan ve afet araştırmaları disiplinlerinde bir kesişim alanı önermektedir. Böylelikle, üç farklı afet-sonrası yerleşim alanında yaşayan düşük gelirli kadınlar açısından mekan ile toplumsal cinsiyete dayalı ilişkiler arasındaki bağlantının ortaya çıkarılması amaçlanmakta, bu amaçla kadınların hane, komşuluk ve ücretli iş ölçeklerindeki deneyimleri –ki tez boyunca sırasıyla özel, sosyal ve kamusal alan kavramlarıyla birbirinin yerine kullanılacaktır- araştırılmaktadır. Kadınların gündelik deneyimlerinin araştırılmasında etnoğrafik araştırma ve feminist duruş yaklaşımı benimsenmiş, üç farklı alanda 25 kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda, düşük gelirli kadınların, 'erkek-yapımı' çevreden, özellikle de afet sonrası koşullarda, olumsuz etkilendikleri görülmüştür. Bu araştırmadan elde edilen verilerin, afet-sonrası yaşam çevrelerindeki toplumsal eşitsizliğin daha iyi kavranmasıyla, planlama ve uygulama alanında siyasa üretimi için bir altlık oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Düzce city had almost collapsed due to the two major earthquakes which affected northwestern Turkey in 1999 and afterwards, a rapid spatial process including people's displacement from their pre-earthquake settings and placement of them to the post-earthquake settlements had begun in the city. These processes which affect housing environments are assumed to have severe impacts on especially low-income women's lives in the long run as they are the ones whose daily lives are mostly associated with the housing environment. But neither in the level of theoretical research nor in the level of post-earthquake planning and implementation processes, low-income women were included. This thesis problematizes this gap and proposes an intersection in the fields of gender, space and disaster research. Thus it is aimed to reveal the relation between space and gendered social relations of low-income women living in three different post-earthquake settlements, by further exploring the experiences of them in the levels of household, neighbourhood and work which are represented respectively with private, social and public spheres throughout this thesis. To search for women's daily experiences on the other hand, ethnographic research and feminist standpoint approaches are adopted and in-depth interviews with 25 women from three different settlements were conducted. As a result, low-income women are found to be affected negatively from the 'man-made' environment especially in the post-disaster context. It is believed that, with the data provided, the social inequalities in post-disaster living environments can be better understood to generate a basis for policy proposals in planning and implementation processes.