Common pronunciation errors of seventh grade EFL learners: A case from Turkey
Yedinci sınıf öğrencilerinin ortak telaffuz hataları: Türkiye'den bir örnek
  1. Tez No: 399965
  2. Yazar: BESİME AKTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez, ortaokul yedinci sınıf Türk öğrencilerin İngilizce ortak telaffuz hatalarını incelemektedir. Yaşları ve müfredat nedeniyle, deneklerin sözcük bilgisi sınırlı olduğundan, anadilde olmayan telaffuzun sesli harf, sessiz harf ve sözcük vurgusu gibi farklı özelliklerini araştırmak için resmi müfredat ile uyumlu özel bir test hazırlanmıştır. 80'den fazla öğrencinin seslendirdiği 2400'den fazla cümle ikisi yerli profesyonel öğretmen ve biri anadili İngilizce olan değerlendirici tarafından toplam 7300'den fazla ses kaydı üç farklı kategoride puanlanmıştır. Sonuçlar, ortak telaffuz hataları için istatistiksel olarak farklı yönlerden analiz edilmiştir. Ayrıca, 7. Sınıfa ders veren profesyonel öğretmenler ile yapılan beş röportaj niteliksel analiz ile incelenerek sonuçları istatistiksel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu anlamda, çalışma ortaokul öğrencilerinin telaffuz performanslarının araştırıldığı kapsamlı bir araştırma sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the common English pronunciation errors of the seventh grade Turkish students. Since the vocabulary of subjects are limited due to their age and curriculum, a specific rubric compatible with the official curriculum was designed to test the different qualities of the non-native pronunciation such as vowel, consonant and word stress. More than 2400 sentences uttered by more than 80 seventh grade students were digitally recorded and two non-native professional evaluators and a native evaluator rated a total of more than 7300 audio records in three different categories. The results were analyzed statistically for the common errors quantitatively. Furthermore, the results of quantitative analysis was then compared with the qualitative analysis of the five interviews with professional English teachers teaching 7th grade students. The results show that the pronunciation errors of the 7th grade students present a common nature and the least successful pronunciation errors occur for vowels. In this respect, the study aims to provide a comprehensive survey of the pronunciation performance of secondary school students.