Maternal trait anxiety predicts infant stress reactivity via caregiving behaviors
Annenin sürekli kaygısı ile bebeğin stres tepkiselliği ı̇lişkisinde bakım verme davranışlarının rolü
- Tez No: 399977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Annenin sağladığı bakım verme davranışları bebeği dışarıdaki hayata hazırlayan başlıca etkenlerdendir. Sıçanlarda yapılan çalışmalar anne duyarlılığının bebeğin stres tepkiselliğini stresle ilgili beyin bölümlerinde biyolojik etkiler yaratarak şekillendirdiği bulunmuştur. Bu çalışmalar, stres tepkiselliğinin anneden bebeğine anne duyarlılığı aracılığıyla iletildiğini işaret etmektedir. İnsanlarda anne-bebek çiftleriyle yapılan az sayıda araştırmada da benzer bir ilişki göze çarpmaktadır. Bu nedenle bu çalışma yaşları 8 ile 13 ay arasında değişen bebeklerde anne kaygısıyla bebeğin stres tepkiselliği arasındaki ilişkinin anne duyarlılığı aracılığıyla açıklanıp açıklanmadığını incelemektedir. Çalışmaya 60 anne-bebek çifti katılmıştır. Tüm katılımcı çiftleri ev ortamında yaklaşık 3 saat süreyle ziyaret edilmiştir. Anne kaygısı Durumluk - Sürekli Kaygı Envanteri'yle, bebeğin stres tepkiselliği güncellenmiş Bebek Davranışları Ölçeği'nin yatıştırılabilirlik ve tepkisellik alt ölçekleriyle ve anne duyarlılığı Anne Davranışları Sınıflandırma Seti'yle (ADSS) ölçülmüştür. Bulgular anne sürekli kaygısının bebeğin stres tepkiselliğini yordadığını göstermiştir. Anne duyarlılığıyla bebeğin stres tepkiselliği arasında bir ilişki bulunmamış, fakat bebeğin stres tepkiselliği belirli bakım verme davranışlarıyla ilişkilenmiştir. Bu davranışlar aynı zamanda anne sürekli kaygısıyla bebeğin stres tepkiselliği arasındaki ilişki üzerinde dolaylı etkiye sahip çıkmıştır. Böylece, stres tepkiselliğinin insanlarda da anneden bebeğine bakım verme davranışları aracılığıyla iletilebildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maternal caregiving behaviors are one of the most important factors preparing the infant to life outside. So far quality of maternal sensitivity has been found to shape stress reactivity of infants through biological changes in brain regions related to stress in the rat. That is, an intergenerational transmission of stress reactivity from mother to infants occurs by means of maternal sensitivity. Studies with human mother-infant dyads, although limited, imply a similar relationship. Hence, the current study aims to investigate if the link between maternal anxiety and infant stress reactivity is mediated by maternal sensitivity in infants between the ages of 8 and 13 months. Sixty mother-infant dyads participated in the study. All participants were visited at home setting for approximately 3 hours. Maternal anxiety was measured with the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) and infant stress reactivity with soothability and falling reactivity subscales of the Infant Behavior Questionnaire (IBQ). Maternal sensitivity was assessed with the Maternal Behavior Q-Set (MBQS) following naturalistic observations. The results demonstrated that while maternal trait anxiety predicted infant stress reactivity, maternal sensitivity did not. Rather than global sensitivity, specific caregiving behaviors related to infant soothability and reactivity mediated the relationship between maternal trait anxiety and infant stress reactivity. Therefore, results indicated that an intergenerational transmission of stress reactivity through caregiving behaviors might be present in humans as well. Future studies should further investigate this issue via observational and biological measures of infant stress reactivity.