An analysis of Turkish University level EFL learners' pronunciation of the diphthongs and triphthongs in English
İngilizce'yi 2. dil olarak öğrenen Türk üniversite düzeyi öğrencilerinin İngilizce'deki karma ünlüleri telaffuzunun analizi
  1. Tez No: 399976
  2. Yazar: NECMETTİN ANIL ALBAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEYREK BOZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk öğrencilerin İngilizce'deki çift ünlü ve üç ünlü hecelerdeki gelişimini ve ortografinin bu seslerin edinimi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Tez, farklı seviyelerde İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin /oʊ/, /aʊ/, /oʊǝ/ ve /aʊǝ/ hecelerinin telaffuzuyla ilgili üç soruyu cevaplamaktadır. İlk soru orta altı seviye ve ileri seviye öğrencilerin bu sesleri telaffuzunu karşılaştırmaktadır. İkinci soru ise İngiliz dilinin yazım yapısına odaklanıp, bazı harf ya da harf öbeklerinin orta altı ve ileri seviye öğrencilerin çift ünlü ve üç ünlü heceleri telaffuzunda bir etkisi olup olmadığını cevaplamaktadır. Son araştırma sorusu, orta altı ve ileri seviye öğrencilerin telaffuzlarının test edildiğinden haberdar olduklarında çift ünlü ve üç ünlü hecelerle ilgili farkındalığına bakmaktadır. Bu soruları cevaplamak için üç bağımsız ses kaydı yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları çift ünlü ve üç ünlü hecelerin telaffuzuyla ilgili orta altı ve ileri seviye öğrencilerin arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Sesbilim ediniminin öğrencinin yeterlilik seviyesinden etkilendiği sonucuna varılabilir. İngilizce'nin ortografik yapısına bakıldığında,“w”harfinin bir karma ünlünün bir kısmını sembolize ettiğinde telaffuz zorluğu yarattığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, bir çift ünlü hece tek bir ünlü harfle sembolize ediliyor ya da sözcük sonunda yer alıyorsa, öğrencilerin tek ünlü hece ürettikleri gözlemlenmiştir. Öğrenciler çift ünlü hecelerin iki sesli harfle sembolize edildiği durumlarda daha iyi sonuçlar vermişlerdir. Son olarak, her iki grup da sözcük bazındaki telaffuz testinde daha iyi sonuçlar vermiştir ki bu durum öğrencilerin telaffuzlarının test edildiğinden haberdar olmalarına bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the development of diphthongs and triphthongs and the influence of orthography on the acquisition of the target sounds. This thesis answers three research questions regarding the pronunciation of /oʊ/, /aʊ/, /oʊǝ/ and /aʊǝ/ by Turkish EFL learners' at different proficiency levels in English. The first research question aims to compare the pre-intermediate (PIN) and the advanced (ADV) level learners in terms of their pronunciation of the target sounds. The second one focuses on the influence of English orthography and investigates whether certain letters and letter combinations have a role in learners' pronunciation of diphthongs and triphthongs. The last research question examines learners' awareness of these sounds to see whether they perform better when they know that their pronunciation is being tested. Three independent recording sessions were held to answer these questions. The study finds that there is a significant difference between the PIN and the ADV groups' pronunciation of diphthongs and triphthongs. It can be concluded that phonology acquisition is influenced by one's proficiency level. Regarding the English orthography, the results show that the letter“w”, when it corresponds to part of a diphthong or triphthong, hinders pronunciation. Moreover, when there is one vowel letter corresponding to a diphthong or a word-final diphthong, learners tended to produce a monophthong. Learners performed better when two vowel letters corresponded to a diphthong. Finally, both groups performed better when their pronunciation was tested in isolated words, which can be related to the task itself.