The relationship between mobbing and paternalistic leadership: Perception of generation Y's
Duygusal taciz ve babacan liderlik ilişkisi: Y jenerasyonu algısı
- Tez No: 399978
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Okul çocuklarının zararlı davranışlarının isimlendirilmesine ithafen, 1980'lerde İşviçre'de gerçekleştirilen çalışmalara dayanarak, mobing kavramı işyerlerindeki şiddetli taciz şekli olarak Leyman tarafından ortaya atılmıştır (Leymann, 1996). Mobingin nedenlerini açıklamaya çalışan araştırmalar iki ana odağa sahiptir: hedefin/kurbanın kişiliği ve psikososyal iş ortamı (Coyne ve ark., 2000). Hedefin kişilik özelliklerine odaklanan çalışmalar, kişilerin belli bireysel niteliklerinin onları mobinge uğramaya yatkın hale getirdikleri önermesine dayanmaktadır. Diğer yandan, psikososyal çalışma ortamına odaklanan çalışmalar mobingin genel olarak stresli bir psikososyal ortamda ortaya çıkacağını önermektedir. Bu çalışmanın temel amacı mobing algısının işe yönelik tutumlara olan etkisini incelemektir. Yönetici davranışlarının –bir psikolojik çalışma ortamı değişkeni- mobinge neden olacağı öngörülmüştür. Son olarak, iş özellikleri, nesil ve temel benlik algılarının hipotez edilen ilişkilerdeki düzenleyici etkisi test edilmiştir. Çalışmanın bulguları mobingin işe yönelik tutumlar üzerinde negatif bir etkisi olduğunu desteklemektedir. Bunun yanında, temel benlik algılarının mobingin işe yönelik tutumlar üzerindeki negatif etkisinde düzenleyici değişken olduğu bulunmuştur. Diğer yandan, babacan liderlik boyutlarının mobing algısı üzerinde bir etkisi bulunmamıştır. İş özellikleri ve Y jenerasyonu üyeliğinin sadakat bekleme boyutu ve mobing algısı arasındaki ilişkide hipotez edilen düzenleyici etkileri de anlamlı bulunmamıştır. Çalışmanın sonuçları ve öne sürdüğü çıkarımlar tartışılmış, çalışmanın sınırlılıklarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leyman introduced the term mobbing as a severe form of harassment in organizations in the1980's based on research conducted in Sweden (Leymann, 1996). Research trying to explain the causes of bullying has two main focuses: personality of the victim/target and psychosocial work environment (Coyne, Seigne, & Randall, 2000). Research focusing on the victim's personality characteristics is based on the premise that an individual is predisposed to be bullied due to some specific individual attributes. On the other hand, studies focusing on psychosocial work environment suggest that bullying occurs in a generally stressful psychological work environment (Lind, Glaso, Pallesen, & Einarsen, 2009). The main purpose of the present study was to investigate how mobbing perception influenced job attitudes as critical outcome variables. Moreover, it was hypothesized that job-related and supervisory factors, a psychological work environment factor, could cause experience of mobbing. That is, negative aspects of paternalistic leadership were predicted to cause mobbing perceptions. Job-related factors were proposed to have a moderating effect on this relationship. Lastly, moderating roles of generational cohort and core self-evaluations on mobbing-outcome relationships were tested. Findings of the study provided support for the negative effect of mobbing on job-related attitudes. Moreover, core self-evaluations moderated the effect of mobbing on organizational commitment and turnover intentions. On the other hand, paternalistic leadership dimensions did not have an influence of mobbing perceptions. Similarly, the job-related factors and generational cohort were not found to moderate the relationship between negative aspects of paternalistic leadership and mobbing perceptions. The results and implications of the study were discussed and limitations of the study were addressed.