Investigation of middle grade students' attitudes towards use of technology in mathematics lessons
Ortaokul öğrencilerinin matematik derslerinde teknoloji kullanımına yönelik tutumlarının incelenmesi
- Tez No: 399984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, teknolojinin matematik derslerinde kullanılmasına yönelik geçerli ve güvenilir bir tutum ölçeği geliştirmek ve bu ölçeği kullanarak orta okul öğrencilerinin matematik derslerinde teknoloji kullanımına yönelik tutumlarını belirlemektir. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin matematik derslerinde teknoloji kullanımına yönelik tutumlarında cinsiyet ve sınıf düzeyi farklılıkları da incelenmiştir. Veriler, 2014-2015 eğitim öğretim yılının bahar döneminde 571 ortaokul öğrencisinden elde edilmiştir. Bu öğrenciler, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunan beş özel okul ve bir devlet okulundan olup, katılımcıların okullarında matematik derslerinde teknoloji kullanılmaktadır. Veri toplama aracı olarak Matematik Derslerinde Teknoloji Kullanımına İlişkin Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analiz sonuçları geliştirilen ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Betimsel istatistik sonuçlarına göre, ortaokul öğrencilerinin matematik derslerinde teknoloji kullanımına yönelik kısmen yüksek tutuma sahip oldukları görülmüştür. Ek olarak, bağımsız örneklemler t-testi sonucuna göre, kız öğrencilerin matematik derslerinde teknoloji kullanımına yönelik istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek tutuma sahip oldukları bulunmuştur. Son olarak, Tek Yönlü Varyans Analizi sonucu sınıf düzeylerine göre ortaokul öğrencilerin tutumlarında istatiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The initial aim of the study is to develop a valid and reliable scale in order to measure attitudes of middle school students towards the use of technology in mathematics lessons and then, to examine elementary students' attitudes towards the use of technology in mathematics lesson. Moreover, the current study is sought to explore whether these attitudes of elementary students towards the use of technology in mathematics lesson differs by gender and grade level, respectively. Data was collected in the spring term of 2014-2015 academic year from 571 middle grade students. Those students are from five private and one public school in Çankaya in Ankara and all participating schools use various technological tools in mathematics lessons. As data collection instrument, Technology Usage in Mathematics Lessons Attitude (TMLA) Scale was administrated. Exploratory and confirmatory factor analysis results revealed that TMLA Scale is valid and reliable instrument to measure attitudes towards use of technology in mathematics lessons. Based on results of descriptive analysis, middle grade students have moderately high attitudes towards use of technology. Moreover, independent sample t-test results indicated that female students possess significantly higher higher attitudes towards technology use in mathematics lessons when compared with male. Lastly, according to one-way ANOVA results, middle grade school students' attitudes towards technology usage in math lessons did not alter across grade level.